Logowanie

Ślubne tematy

 

Andrzejkowy weekend z wróżbami

Andrzejkowy weekend z wróżbami

Andrzejkowy wieczór, pełen wróżb i magii czeka nas w przyszłym tygodniu, w nocy z 29 na 30 listopada. Bierzemy jednak pod uwagę fakt, że większość zabaw andrzejkowych będzie odbywała się już w ten weekend, więc już dziś proponujemy Wam kilka pomysłów na andrzejkowe wróżby.

Czary i miłosne gusła

Andrzejki nazywane są Dniem św. Andrzeja Apostoła, który był bratem św. Piotra i uczniem Jana Chrzciciela. Szczególnie hucznie obchodzone są w Szkocji, ponieważ św. Andrzej jest patronem tego kraju. W Polsce Andrzejki były znane jako Jędrzejki lub Jędrzejówki. Wtedy to wszystkie panny, chcąc dowiedzieć się kiedy i za kogo wyjdą za mąż wróżyły swoją przyszłość. Do najpopularniejszych wróżb należało lanie ołowiu na wodę, który później zamieniono na wosk. Panny rozpoznawały pod światło zastygły na wodzie kształt i przepowiadały swoje losy (np. jeśli kształt przypominał serce, oznaczało to, że dziewczyna niebawem spotka ukochanego i wyjdzie za mąż). Dziewczęta obierały również jabłka, a z obierek rzuconych za siebie odczytywały pierwszą literę imienia przyszłego męża. Z kolei sen wyśniony w wigilię św. Andrzeja miał proroczą moc. Wieczorem wiejskie panny wychodziły na podwórko i wyciągały garść słomek z dachu. Która panna wyciągnęła parzystą ilość słomek, powinna spodziewać się rychłego zamążpójścia. Podobnie działała inna sztuczka - do izby, w której zgromad

zone były panny na wydaniu wpuszczano gąsiora. Pierwsza dziewczyna, do której podszedł w przeciągu roku miała wyjść za mąż. Inna wróżba polegała na tym, ze w wieczór św. Andrzeja panna wybiegała przed dom i nasłuchiwała z której strony najgłośniej dobiega szczekanie psów. Stamtąd bowiem miał przybyć jej ukochany. Odważniejsze dziewczyny wychodziły o północy na skrzyżowanie dróg i pytały pierwszego napotkanego mężczyznę o jego imię, ponieważ właśnie takie imię miał nosić ich przyszły małżonek.

Andrzejkowe wróżby

Dziś dawne zabobony, gusła i wróżby traktowane są raczej zabawowo, jako atrakcja andrzejkowego wieczoru. Najbardziej znaną wróżbą jest lanie na wodę roztopionego wosku przez dziurkę od klucza. Przyszłość przepowiadamy rozpoznając kształt zastygłego wosku lub kształt cienia, który rzuca na ścianę. Większość andrzejkowych wróżb, tak jak dawniej ma cel matrymonialny - chodzi o to, aby panny mogły dowiedzieć się, jakie będzie imię ich wybranka i za jaki czas wyjdą za mąż. Dziś jednak niewiele dziewcząt bierze andrzejkowe wróżenie na poważnie. Jest to przede wszystkim dobra okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół, a wróżby to tylko dodatkowa atrakcja. Oto kilka z nich:

Karteczki z życzeniami

Do dużego szklanego naczynia wrzuć kilka kartek, na których zapiszesz swoje życzenia. Następnie powoli wlej do naczynia zimną wodę. Te karteczki, które wypłyną na wierzch wskażą marzenia, które spełnią się w najbliższym czasie. Te, które opadną na dno mają małe szanse na realizację.

Karteczki z imionami

To inna wariacja wróżby z karteczkami, tym razem bez wody. Na identycznych karteczkach wypisz jak największą ilość męskich imion. W wigilię św. Andrzeja schowaj je pod poduszkę i połóż się spać. Rano nie zapomnij sięgnąć pod poduszkę i wyciągnąć spod niej jednej kartki. Imię, które przeczytasz będzie nosił Twój wybranek. Uwaga! Wersja dla panów: na karteczkach spisujecie damskie imiona!

Spodeczki

Pod czterema spodeczkami schowaj: obrączkę, monetę i listek. Czwarty spodeczek zostaw pusty. Później dobrze wymieszaj (najlepiej, żeby zrobił to za Ciebie ktoś inny) i wybierz jeden z nich. I tak gdy wyciągniesz:
obrączka - czeka Cię miłość,

moneta - możesz spodziewać się pieniędzy
listek - ślub,
pusty spodeczek - nadchodzący rok niczego nowego nie przyniesie.

Zapałka prawdę Ci powie

Wróżba dla piromaniaków. Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli płomienie zapałek będą zbliżać się ku sobie, Twoje życzenie spełni się w najbliższego ciągu roku, a jeśli nie - trzeba będzie nieco dłużej poczekać na jego realizację.

Lustro

To wróżba rodem z seansów spirytystycznych. Żeby pannie na wydaniu w magiczną andrzejkową noc ukazała się twarz przyszłego męża, dziewczyna powinna być sama w pokoju, przygotować wcześniej nowe lustro i zapalić czerwoną świecę w intencji świętego Andrzeja, aby ten sprawił, żeby ujrzała twarz swego przyszłego męża. Jeśli uda jej się spełnić wszystkie warunki, powinna usiąść naprzeciwko lustra i wpatrywać się w nie tak długo, aż ukarze się jej twarz przyszłego wybranka.

Serce i igła

To jeszcze inny sposób na poznanie imienia ukochanego. Wytnij z papieru serce i napisz na nim jak najwięcej męskich imion. Następnie przebij je igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście imię przyszłego narzeczonego.

Buty

Panny ustawiają buty z lewej nogi w rzędzie. Ostatni przestawiają na początek do momentu, aż pierwszy but nie dotknie progu. Dziewczyna, której but jako pierwszy dotknie progu może spodziewać się rychłego zamążpójścia.

 

Życzymy udanego wieczoru i samych pomyślnych wróżb!

 

 

Małgorzata Gleń

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Aktualności
Radosnych Świąt Wielkanocnych

Radosnych Świąt Wielkanocnych

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia: niech rodzinna atmosfera, optymizm i nadzieja zagoszczą w Waszych domach i...
Czytaj więcej
Katalog firm ślubnych już działa!!!

Katalog firm ślubnych już działa!!!

Jak z pewnością większość z naszych odwiedzających zauważyła zapowiadany od dłuższego czasu Katalog firm ślubnych już działa. O tym jak korzystać z...
Czytaj więcej
Dziś jest Dzień Kota

Dziś jest Dzień Kota

Międzynarodowy Dzień Kota jest obchodzony w Polsce od 2006 roku. Obchody tego dnia zostały zapoczątkowane przez Miesięcznik „Kot" oraz Cat Club...
Czytaj więcej
Świąteczne życzenia dla Użytkowników!

Świąteczne życzenia dla Użytkowników!

Śpieszymy do Was, śpieszymy, co sił w nogach i składamy życzenia: Świąt Wielkanocnych z marzeń i snów codziennych, Jajka smacznego, kolorowego i odpowiednio...
Czytaj więcej
Andrzejkowy weekend z wróżbami

Andrzejkowy weekend z wróżbami

Andrzejkowy wieczór, pełen wróżb i magii czeka nas w przyszłym tygodniu, w nocy z 29 na 30 listopada. Bierzemy jednak pod...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2021 - SuperSluby.pl