Logowanie

Ślubne tematy

 

Fotograf ślubny, kamerzysta - jak wybrać, co oczekiwać

Fotograf ślubny, kamerzysta - jak wybrać, co oczekiwać

Zdjęcia ślubne to najważniejsza pamiątka, jaką może dostać młoda para. Podobnie wygląda sprawa filmu weselnego, na którym ujęte są najważniejsze momenty z życia panny i pana młodego. Poniżej radzimy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze fotografa i kamerzysty.

Bardzo dużo ludzi ma kłopot z decyzją, jakiego fotografa i kamerzystę wybrać. Źródłem poszukiwań tych fachowców może być prasa, Internet oraz uwagi znajomych. Również na targach ślubnych prezentowane są różne oferty na wykonanie zdjęć bądź zrobienie filmu z ślubu i wesela. Poszukiwania fotografa i kamerzysty należy rozpocząć rok przed planowaną uroczystością, ponieważ później może im brakować wolnych terminów. Średnio terminy rezerwowane są pięć miesięcy przed planowaną datą ślubu, a zdarza się, że nawet dwa lata wcześniej. Oczywiście nie zawsze długi termin rezerwacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z człowiekiem niezastąpionym - więc nie warto panikować.

Kryteria wyboru fotografa i kamerzysty
Zdecydowanie radzimy, aby młodzi zdecydowali się na wybór konkretnego fotografa dopiero po obejrzeniu zdjęć kilku par z ich sesji fotograficznej. Dzięki temu, młoda para będzie miała pewność co do swojego wyboru. Kolejnym kryterium przy wyborze fotografa może być opinia innych osób. Na podanej wyżej stronie młodzi mogą zobaczyć obiektywne oceny i opinie na temat fotografów napisane przez młode pary.
Podobnie sytuacja ma się przy wyborze kamerzysty. Dobrze jest zobaczyć kilka nagrań z uroczystości innych młodych par. Należy pamiętać, że profesjonalny kamerzysta powinien dysponować dobrej jakości kamerą cyfrową oraz specjalistycznym oświetleniem, a także komputerem przystosowanym do celów montażowych. Młodzi mogą również zapytać, czy istnieje możliwość nagrywania wesela przez dwie osoby. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami, lecz dzięki temu kamerzysta dysponuje dwoma ujęciami tej samej sytuacji, co daje automatycznie większe możliwości podczas montażu.


Oczekiwania młodej pary
Zanim młodzi wybiorą się na spotkanie z fotografem i kamerzystą, muszą zastanowić się, jakie mają oczekiwania co do pracy tych osób na uroczystości ślubnej.

Czego oczekują młodzi od fotografa?

  • zrobienia wyjątkowej sesji ślubnej
  • kreatywności i elastyczności fotografa
  • zdjęć odzwierciedlających emocje i uczucia.

Wraz z pojawianiem się coraz to doskonalszych elementów techniki, wymagania młodych par odnośnie sesji fotograficznej są bardziej wygórowane, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Nie wystarczają już zdjęcia wykonywane w schludnie przygotowanym studiu fotograficznym. Młodzi oczekują, aby ta sesja była czymś niepowtarzalnym, a ujęcia na fotografiach przedstawiały ich stan emocjonalny w najważniejszym dla nich momencie życia. Dlatego zaplanowanie nietypowych scenerii leży w gestii samego fotografa. Młodzi mogą oczekiwać sesji w górach, nad jeziorem czy nadmorskich wydmach. Jeśli młoda para zamiast tradycyjnej sesji zdjęciowej wybierze tę bardziej innowacyjną, wówczas radzimy, aby odbyła się nie w ten sam dzień co ślub. Należy pamiętać, iż sesja w plenerze, zakładając, że zostanie wykonane ok. 30 zdjęć, potrwa mniej więcej pięć godzin. Zatem przeznaczenie takiego odcinka czasu w dniu wesela nie byłoby dobrze odebrane przez zaproszonych gości.

Czego młodzi oczekują od kamerzysty?

  • dynamicznego, pozbawionego monotonii filmu
  • ujęcia na filmie wszystkich najważniejszych momentów ślubu i wesela
  • obecności od początku do końca na uroczystościach weselnych.

Na spotkaniu z kamerzystą niezbędne jest pytanie, do której godziny pozostanie on na weselu. Zwykle bywa tak, że kamerzysta opuszcza salę weselną tuż po oczepinach, rezygnując z wykonania ciekawych ujęć z ostatnich godzin uroczystości. Jeśli młodzi pragną, aby kamerzysta był do samego końca, musi te kwestię uzgodnić już na pierwszym spotkaniu.  Młodzi oczekują, iż na filmie zawarte będą wszystkie najważniejsze momenty ślubne i weselne.

Wybór zdjęć do albumu
Kwestia wyboru zdjęć do albumu nie jest jednoznaczna. Decydując się na wynajęcie profesjonalnego fotografa, wiele młodych par wychodzi z założenia, iż dokona on najbardziej trafnego wyboru najlepszych fotografii. Fotograf wykonując zdjęcia, ma już w głowie pewien zarys wizji tego, jak będą wyglądały w albumie. Ponadto może pochwalić się zapewne sporym doświadczeniem, wie, jakie zdjęcia są kluczowe do przedstawienia historii ślubu młodej pary. Kolejnym argumentem przemawiającym za dokonaniem wyboru zdjęć przez fotografa jest czas. Otóż fotograf nie będzie musiał się zastanawiać z innymi osobami, które zdjęcia odrzucić, a które zostawić. Zwykle fotografowie po dokonaniu wyboru, album ślubny przedstawiają do akceptacji młodej parze, z możliwością wprowadzenia zmian. Jeśli młodzi chcą we dwoje wybrać zdjęcia do albumu, wówczas niezbędne jest poinformowanie o tym fotografa jeszcze przed ślubem.

Ile zapłacimy?
Trudno jednoznacznie określić kwotę za wykonanie zdjęć podczas uroczystości ślubnych, a także za film ze ślubu i wesela. Koszty wynajęcia fotografa wahają się od tysiąca do czterech tysięcy złotych. Podobnie ma się rzecz z filmowaniem. Kamerzyści za swoje usługi biorą średnio 1,5 tysiąca złotych.
Niektórzy uważają, iż niektórzy fotografowie „kasują" za dużo pieniędzy. Wszystko jest jednak uzależnionego od warsztatu, jaki posiada dany fachowiec, sprzętu oraz ilości pracy nad danym zleceniem.
Należy pamiętać, że samo wykonanie zdjęć z pełnego dnia, a więc przygotowań, uroczystości ślubnych, wesela oraz fotografii w plenerze, zajmuje około 15 godzin. Do tego należy doliczyć dwie godziny na przygotowanie sprzętu, kolejne cztery godziny na wstępną selekcję zdjęć, kilka godzin na korektę zdjęć oddawanych na płycie czy wypalanie płyt. Średnio fotografowi zajmuje to czas około 40 godzin. 

 

Autor tekstu: Grzegorz Wieczorek
Więcej porad znajdą Państwo na www.porady-wesele.pl

 

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Dekoracja samochodu

Dekoracja samochodu

Dla wielu panów samochód jest ucieleśnieniem absolutnego piękna, w związku z czym jego dekorację ograniczyliby do minimum. Na szczęście tendencja ta...
Czytaj więcej
Wcześniej czy później

Wcześniej czy później

Zastanawiając się nad miesiącem i miejscem, w którym chcemy wziąć ślub często myślimy nad doborem odpowiedniej godziny ceremonii. O której godzinie...
Czytaj więcej
Fotograf na weselu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Fotograf na weselu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ludzie na ogół uwielbiają wspomnienia, oczywiście te pozytywne, związane z jakimś ważnym wydarzeniem w ich życiu. Ale pamięć ludzka nie jest...
Czytaj więcej
Małżeńskie staże do pozazdroszczenia

Małżeńskie staże do pozazdroszczenia

Plotka głosi, że w świecie gwiazd każde małżeństwo, prędzej czy później skazane jest na niepowodzenie. Pary, które chcę Wam dzisiaj zaprezentować,...
Czytaj więcej
Opalona czy blada Panna Młoda?

Opalona czy blada Panna Młoda?

Z niecierpliwością czekamy na lato, przede wszystkim na słońce, które jak na żądanie będzie prażyć nasze ciała. Nie każdej z nas...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl