Logowanie

Ślubne tematy

 

Ślubno-weselny savoir vivre

Ślubno-weselny savoir vivre

Przygotowania do ślubu i wesela zawsze wymagają od przyszłej Pary Młodej i ich rodziców sporej dawki cierpliwości i spokoju. Jak jednak zachować zimną krew, żeby nad wszystkim zapanować i nie popełnić żadnej gafy? Okazuje się, że trzeba trzymać się kilku prostych zasad, aby nasz ślub i wesele było elegancką i niezapomnianą uroczystością, a nie wyśmiewaną rodzinną anegdotką...

Podział kosztów

W tym temacie nietrudno popełnić jakieś faux pas, ponieważ rozmowy o finansach nigdy nie należą do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Jest to sprawa bardzo delikatna i wymaga ogromnych zdolności dyplomatycznych. Może zdarzyć się tak, że obie rodziny mają całkiem inne wizje weselnej uroczystości. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy rodziny jednej ze stron nie stać na huczne i wystawne wesele. Należy zatem wypracować wspólny kompromis, np. rodzina zamożniejsza może zaproponować, że pokryje większą część kosztów związanych z weselem. Również tutaj potrzebny będzie takt, ponieważ mniej zamożna rodzina może poczuć się skrępowana i zawstydzona swoją sytuacją finansową. Jeśli młodzi wyczują narastające napięcie, powinni osobno porozmawiać ze swoimi rodzicami. Zwyczajowo przyjęło się jednak, że rodzina Panny Młodej odpowiada za zaproszenia dla gości, opłaty związane z weselem, wynajęcie fotografa i kamerzysty oraz jedzenie. Rodzina Pana Młodego bierze odpowiedzialność za obrączki, bukiet Panny Młodej, napoje, alkohol oraz transport. Koszty wesela można jednak rozłożyć w zależności od liczy gości, którą zamierza zaprosić każda ze stron.

Zaproszenia

Państwo Młodzi powinni rozesłać zaproszenia na ślub najpóźniej 3-4 tygodnie przed planowaną uroczystością, aby goście mieli czas na przygotowanie. Rozsyłanie zaproszeń najlepiej jednak zacząć już 2 miesiące wcześniej. W zaproszeniu powinna znaleźć się informacja o dacie oraz miejscu ceremonii ślubnej i weselnej zabawy. Gości zapraszamy na wesele z osobami towarzyszącymi, zwłaszcza jeśli wiemy, że dana osoba pozostaje w stałym związku. Osobom szczególnie bliskim, takim jak dziadkowie i rodzice chrzestni Państwo Młodzi powinni wręczyć zaproszenia osobiście. Goście powinni potwierdzić swoje przybycie. Jeśli natomiast z jakichkolwiek względów nie będą w stanie zjawić się na uroczystości, zobowiązani są poinformować o tym przyszłych Nowożeńców. Miłym gestem będzie, jeśli wyślą im liścik z gratulacjami. Ostatnio coraz mniej Młodych Par chce, aby goście zasypywali ich kwiatami, które prędzej czy później zwiędną. Wolą, aby w zamian goście podarowali im słodycze, maskotki lub pomoce szkolne, które później Nowożeńcy obdarują podopiecznych Domów Dziecka. Jeśli i Wy chcecie naśladować ten zwyczaj, koniecznie poinformujcie o tym swoich gości w zaproszeniu.

Świadkowie

Na świadków wybieramy osoby szczególnie bliskie. Zwyczajowo przyjęło się, że jest nimi rodzeństwo Państwa Młodych. Jeśli jednak Młodzi powierzą tę role innej osobie, np. bliskiej kuzynce lub przyjacielowi nie powinno to budzić oburzenia wśród pozostałych członków rodziny. Bycie świadkiem to spore wyzwanie: odpowiedzialność za zorganizowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, towarzyszenie Młodym podczas załatwiania formalności, pomoc przy odbieraniu życzeń, kwiatów, prezentów, opieka nad gośćmi podczas wesela, itp. jeśli więc kandydat na świadka lub świadkową odmówi nie powinniśmy mieć o to pretensji.

Prezenty ślubne

Dziś lista prezentów ślubnych spisana przez Młodych nie budzi już zaskoczenia. Jest to praktyczne wyjście, które ułatwia gościom wybór odpowiedniego podarunku. Na liście powinny znaleźć się pozycje z różnych przedziałów cenowych, aby goście mogli dokonać wyboru prezentu w zakresie własnych możliwości. Goście mają też prawo do kupienia prezentu spoza listy. Jeżeli jednak Para Młoda obawia się nieprzychylnej reakcji rodziny na tego typu rozwiązanie, powinna poprzestać na delikatnych aluzjach.

Transport i nocleg dla gości

Zaproszonym na ślub i wesele gościom należy zapewnić transport z miejsca zaślubin do miejsca, w którym będzie odbywało się wesele. Jeśli goście przybywają z daleka, w dobrym tonie jest zapewnienie im noclegu w hotelu. Jeśli Młodych nie stać na taki wydatek, powinni poinformować o tym np. w zaproszeniach ślubnych. Pozostawienie gości samym sobie po zakończeniu wesela jest poważną gafą, która nie powinna mieć miejsca.

W dniu ślubu

Po Pannę Młodą przyjeżdża Pan Młody, a wcześniej przyjeżdża po niego świadek. Zanim przyszli Nowożeńcy udadzą się do kościoła, powinni otrzymać błogosławieństwo od rodziców. Następie cały orszak: Państwo Młodzi, świadkowie, rodzice, chrzestni i goście udają się do kościoła. Spóźnienie na własną ceremonię ślubną jest niedopuszczalne. Najlepiej zjawić się pod kościołem na kwadrans przed uroczystością. Do samochodu wsiada najpierw Panna Młoda - Pan Młody otwiera jej drzwi z prawej strony. Dopiero później może on przejść na drugą stronę samochodu i zająć swoje miejsce. Podczas wysiadania, Pan Młody wychodzi z samochodu jako pierwszy, otwiera drzwi Pannie Młodej i wspiera ją swoim ramieniem.

Spacer do ołtarza i miejsca w kościele

W polskiej tradycji Państwo Młodzi idą do ołtarza razem - Pani Młoda z prawej, Pan Młody z lewej. Czasem uroczyście wita ich ksiądz i spod wejścia prowadzi do ołtarza. Tylko w tradycji anglosaskiej przyjęty jest zwyczaj, ze to ojciec prowadzi Pannę Młodą i przy ołtarzu oddaje ją Panu Młodemu. Goście ze strony Panny Młodej usadzają się z prawej strony, a goście Pana Młodego z lewej. Najbliżej Pary Młodej siedzą świadkowie i rodzice.

Życzenia

Goście składają Młodym życzenia przed kościołem zaraz po zakończonej ceremonii ślubnej. Pierwszeństwo ma oczywiście najbliższa rodzina, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, rodzice chrzestni. Jeżeli jest to tylko ślub cywilny, Nowożeńcy przyjmują życzenia w holu Urzędu Stanu Cywilnego. Kwiaty ofiarowane Pannie Młodej przez gości podczas składania życzeń przejmuje świadkowa. Z Kolei koperty i prezenty odbiera od Pana Młodego świadek.

Goście przy stole

Aby uniknąć chaosu po przybyciu Pary Młodej i gości na miejsce wesela oraz pospiesznego usadzania biesiadników, warto oznaczyć miejsca przy stole imiennymi wizytówkami. Zwyczaj nakazuje, aby miejsca zaraz przy Parze Młodej zajmowali świadkowie z osobami towarzyszącymi, później rodzice, rodzeństwo oraz chrzestni i dziadkowie. Dalej usadza się wujostwo, kuzynów oraz przyjaciół i bliskich znajomych. Należy pamiętać, że im dalej od stołu Państwa Młodych, tym miejsca mają niższą rangę. Ślubny bon ton nakazuje, aby kobiety i mężczyźni siedzieli na przemian. Z kolei małżeństwa i pary powinny siedzieć obok siebie. Jeśli na przyjęciu znajdują się dzieci dobrze jest przygotować dla nich osobny stolik z nieco odmiennym, „dziecięcym" menu. Jeśli na weselu mają znaleźć się osoby skłócone ze sobą, nie należy sadzać ich obok siebie.

Wesele, toasty i zabawa

Zwyczaj nakazuje, aby to ojciec Panny Młodej wzniósł pierwszy toast. W ten sposób wita zięcia w rodzinie. Kolejny toast wznosi ojciec Pana Młodego witając w swojej rodzinie synową. Podczas wznoszenia toastu nie powinno się trzymać kieliszka w ręku, natomiast przemowa powinna być serdeczna, ciepła i możliwie krótka. Na początku wesele Państwo Młodzi powinni podziękować gościom za przybycie. W trakcie przyjęcia Nowożeńcy powinni porozmawiać ze wszystkimi gośćmi i zadbać o ich dobre samopoczucie. W czasie rozmowy lepiej nie poruszać niewygodnych, drażliwych tematów, aby przypadkiem nie powiedzieć o jedno słowo za dużo. Spodziewanym gestem ze strony Państwa Młodych jest podziękowanie biesiadnikom za przybycie. Ostatnimi czasy popularną formą podziękowań gościom za udział w ceremonii zaślubin i weselnej zabawie jest wręczenie im drobnych upominków.

 

Życzymy powodzenia!

 

Małgorzata Gleń

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Jak nie popełnić biżuteryjnego faux-pas?

Jak nie popełnić biżuteryjnego faux-pas?

Wybór kreacji ślubnej nie jest dla panny młodej łatwym zadaniem. Jej krój, kolorystyka i materiał muszą nie tylko w odpowiedni sposób...
Czytaj więcej
Ślub jednostronny – co to takiego?

Ślub jednostronny – co to takiego?

Ślub w Kościele katolickim większości z nas kojarzy się z sakramentem udzielanym osobom wierzącym. Jednak co zrobić, kiedy tylko jedna z...
Czytaj więcej
Staropolskie wesele

Staropolskie wesele

Tradycyjne, staropolskie wesele było wielką i huczną uroczystością, na którą zapraszano wszystkich krewnych, przyjaciół i sąsiadów. Każdy ojciec pragnął z pompą...
Czytaj więcej
Mała rzecz, a cieszy – upominki dla gości weselnych

Mała rzecz, a cieszy – upominki dla gości weselnych

Najpierw witamy Młodą Parę, wznosimy pierwszy powitalny toast, szukamy swojego miejsca przy stole weselnym, a tam, obok talerzyka - niespodzianka! Mały,...
Czytaj więcej
Dekoracje lodowe

Dekoracje lodowe

Jak zachwycić gości weselnych? Takie pytanie często stawia sobie przyszła para młoda. Naturalnie każdy z nas pragnie pokazać się z jak...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2023 - SuperSluby.pl