Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Ślubny zestaw na szczęście

Ślubny zestaw na szczęście

Przesądów ślubnych jest cała masa. Możemy w nie wierzyć lub nie, ale każda zapobiegliwa Panna Młoda, postępując według złotej zasady „przezorna zawsze ubezpieczona" w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś nowego, coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Wiadomo, że każda z tych rzeczy jest symbolem szczęścia, dobrobytu lub sympatii ze strony krewnych przyszłego męża. Ale co każda z nich symbolizuje osobno? Z nami rozszyfrujesz tajemnicę ślubnego kompletu Panny Młodej!

„Coś" nowego...

Nowa rzecz w stroju Panny Młodej jest symbolem nowej drogi życia na którą wstępuje razem z Ukochanym. Ślub jest początkiem nowego etapu, w który Nowożeńcy powinni wejść pełni radości, optymizmu i wiary we wspólne szczęście. „Coś" nowego ma również zapewnić dostatek przyszłym Małżonkom. „Czymś" nowym w stroju Panny Młodej może być sama suknia ślubna. Jeśli jednak jest wypożyczona, „nowym" mogą być buty, welon lub inne elementy ślubnego stroju, np. parasolka.

„Coś" starego...

Jeśli w stroju Panny Młodej powinno pojawić się „coś" nowego, to powinno towarzyszyć temu „coś" starego. W tej roli idealnie sprawdzi się rodzinna biżuteria wyciągnięta ze szkatułki mamy lub babci, np. kolczyki lub naszyjnik. Można również pod spód sukni ślubnej przyszyć kawałek materiału z sukni matki, babci, bliskiej kuzynki lub starszej siostry. Stara rzecz w stroju Panny Młodej symbolizuje przywiązanie i szacunek do tradycji. Oznacza również przeniesienie więzi z bliskimi na nową rodzinę, którą przyszła mężatka planuje założyć. Mimo że Panna Młoda rozpoczyna nowe życie ze swoim Mężem, to jej bliscy pozostaną jego integralną częścią. Zatem stara rzecz to symbol łączenia się rodzin w jedną, wielopokoleniową familię.

„Coś" pożyczonego...

Pożyczony przedmiot ma zagwarantować Parze Młodej pomoc i wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Niektórzy uważają, że pożyczona rzecz ma zapewnić Pannie Młodej przychylność rodziny ze strony męża. Panuje przekonanie, że należy pożyczyć coś od pary, która sama żyje w udanym i szczęśliwym związku, po to, aby odrobinę tego szczęścia przenieść na własne małżeństwo. Pożyczyć można w zasadzie wszystko - biżuterię, ozdoby do włosów, a nawet chusteczkę z monogramem lub perfumy. Panna Młoda powinna pamiętać, aby po zakończonej uroczystości zwrócić pożyczone przedmioty ich właścicielom. Miłym gestem, który z pewnością zostanie doceniony jest przesłanie podziękowań po weselu albo zaraz po powrocie z podróży poślubnej.

„Coś" niebieskiego...

Kolor niebieski jest nie tylko symbolem wierności i miłości w związku małżeńskim. W czasach starożytnego Rzymu tradycyjnym kolorem sukien, w którym oblubienice stawały na ślubnym kobiercu był właśnie niebieski. Również w tradycji chrześcijańskiej Matka Boska jest przedstawiana w niebieskiej lub błękitnej szacie. Niebieski oznacza bowiem czystość, niewinność i skromność. Niektórzy uważają, że kolor ten zapewni Pannie Młodej wierność małżonka i śliczne, zdrowe dzieci w przyszłości. Niebieskim elementem stroju może być podwiązka, wszyta od wewnątrz błękitna tasiemka lub aplikacje na rękawiczkach. Panna Młoda może też założyć biżuterię z szafirami albo innymi kamieniami w tym kolorze.

I jeszcze „coś" białego...

Biel jest symbolem czystości i szczerości uczuć, które łączą przyszłych Nowożeńców. Może to być oczywiście suknia ślubna, ale obecnie wymóg ten nie jest konieczny. Nawet w dawnych czasach nie wszystkie Panny Młode szły do ślubu w bieli, lecz zakładały swoje najlepsze stroje. Dopiero królowa Maria Stuart, a po niej Wiktoria Hanowerska założyły suknie w kolorze śnieżnej bieli i tym samym ustanowiły nową tradycję. Współcześnie modzie ślubnej panują nie tylko różne odcienie bieli, ale również ecru, beże i czerwienie. Dlatego też, aby tradycji stało się zadość, biel może być tylko drobnym dodatkiem do kreacji Panny Młodej. Może pojawić się na przykład w bukiecie ślubnym - tutaj idealnie sprawdzą się śnieżnobiałe lilie, róże lub margerytki.

Wierzyć, czy nie wierzyć?

Przesądy i zabobony, również te związane ze strojem Panny Młodej towarzyszą ceremonii zaślubin od wieków. Wiara w magiczną moc ślubnych amuletów pochodzi z dawnej angielskiej tradycji, rodem z XVIII stulecia. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zakorzeniła się na polskim gruncie, ale praktykowana jest przez współczesne Panny Młode. Przesądy związane ze ślubem i weselem, np. wkładanie pieniążka w pantofelek należy traktować z przymrużeniem oka i odpowiednim dystansem. Szczęście na nowej drodze życia nie zależy bowiem od wiernego przestrzegania ślubnych przykazań, lecz od miłości i wzajemnego szacunku, jakim darzą się Nowożeńcy. Jeśli w ferworze przygotowań zapomnimy o niebieskiej podwiązce albo ze zdenerwowania pomylimy kroki podczas pierwszego tańca nie powinniśmy traktować tego jak zły omen. Przesądy są elementem tradycji, którą warto kultywować, a nie bezwzględnie się jej podporządkowywać.

 

Małgorzata Gleń

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Wesele marynistyczne

Wesele marynistyczne

Twoją pasją jest morze, żegluga i szum fal? Co powiesz na ślub w stylu marynistycznym? Taka ceremonia może odbyć się zarówno...
Czytaj więcej
Cała prawda o naukach przedmałżeńskich

Cała prawda o naukach przedmałżeńskich

Są obowiązkiem dla każdej pary chcącej zawrzeć ślub kościelny bądź konkordatowy. Trwają od kilku dni do trzech miesięcy. Odbywają się w...
Czytaj więcej
Imprezy na każdą okazję! Przyjęcie rozwodowe

Imprezy na każdą okazję! Przyjęcie rozwodowe

Wiele już pomysłów przywędrowało do nas z Zachodu. Jedne z nich przyjęły się od razu, inne z kolei wciąż należą do...
Czytaj więcej
Dekoracja samochodu

Dekoracja samochodu

Dla wielu panów samochód jest ucieleśnieniem absolutnego piękna, w związku z czym jego dekorację ograniczyliby do minimum. Na szczęście tendencja ta...
Czytaj więcej
Imprezy na każdą okazję! Wesele w klubie lepsze niż w chałupie?

Imprezy na każdą okazję! Wesele w klubie lepsze niż w chałupie?

Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują ze standardowego polskiego wesela. Alternatywami są obiad, czy kolacja w gronie najbliższych, a teraz również wesele...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl