Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Fotograf na weselu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Fotograf na weselu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ludzie na ogół uwielbiają wspomnienia, oczywiście te pozytywne, związane z jakimś ważnym wydarzeniem w ich życiu. Ale pamięć ludzka nie jest idealna i po jakimś czasie pojawiają się w niej luki, które niektórzy usilnie wypełniają zafałszowanymi obrazami przeszłości. Aby nasze wesele było żywym i prawdziwym wspomnieniem przez kolejne lata, warto zastanowić się nad wyborem fotografa, bo to właśnie na jego barkach będzie spoczywał trud związany z dokumentacją naszej uroczystości.

Pierwsze pytanie związane z fotografem, jakie z reguły nasuwa się młodej parze, to czy aby nie lepiej będzie zaangażować kogoś z rodziny - wujka, bo całkiem ładne zdjęcia robi, czy może kuzynkę, bo to jej hobby i dysponuje dobrym sprzętem.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak porzucenie tego pomysłu i poszukanie profesjonalisty, którego będziemy mogli rozliczyć z pracy na podstawie umowy.

Poza tym angażowanie kogoś z gości w pracę fotografa to zły pomysł z prostej przyczyny - każdy gość weselny chce się po prostu dobrze bawić, a nie myśleć w którym momencie powinien wziąć aparat i robić zdjęcia.

Przystępując do poszukiwań idealnego fotografa na nasze przyjęcie weselne, należy rozpocząć od stworzenia bazy potencjalnych kontaktów i zorientowania się (wśród znajomych lub na forach internetowych), który fotograf jest godny uwagi.

Następnie, gdy już zdecydujemy się na kilka opcji, trzeba dowiedzieć się kiedy są wolne terminy, a także wypada zapytać o cennik.

Przy przeglądaniu portfolio każdego fotografa, którym jesteśmy zainteresowani, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów:

 • Czy zdjęcia są dobrej jakości (wyraźne, o ładnych kolorach, ciekawej kompozycji)?
 • Jak wygladają zdjęcia robione w warunkach słabszego oświetlenia np. w kościele. Czy nie są zaszumione? Czy widać detale sukni Panny Młodej, czy tylko białą plamę?
 • Czy prezentują całą "historię" dnia weselnego?
 • Czy są to zdjęcia pozowane, czy też dokumentalne (uchwycone na gorąco, spontaniczne)?
 • Czy jest to zestaw różnorodnych zdjęć (różne ujęcia, techniki wykonania, itp.)?
 • Czy osoby na zdjęciach są radosne i w korzystnych ujęciach?
 • Czy fotograf uchwycił emocje na twarzach ludzi?
 • Czy fotograf skupił się na twarzach i strojach, zamiast na szczegółach z tła?

Należy również zapytać o szczegóły techniczne i kwalifikacje fotografa, np.:

 • Jakim sprzętem fotograf będzie się posługiwał w czasie ślubu: czy będzie to aparat lustrzanka czy też zwykły aparat cyfrowy?
 • Jaką aparat ma matrycę (minimum to 8 megapikseli)?
 • Sprawdzamy jak wygląda jedno zdjęcie w różnych formatach.
 • Czy zdjęcia robione aparatem cyfrowym będą robione w najwyższej rozdzielczości (niektórzy dla zaoszczędzenia miejsca na karcie pamięci robią w niższej rozdzielczości)?
 • W jakim formacie otrzymamy odbitki?
 • Czy otrzymamy płytkę CD ze wszystkim zdjęciami w formacie cyfrowym?
 • Czy otrzymamy odbitki na profesjonalnym papierze?
 • Czy fotograf należy do organizacji zrzeszającej fotografów?
 • Czy ukończył profesjonalne szkoły, kursy?
 • W jakiego rodzaju fotografii się specjalizuje: w fotografii klasycznej, fotoreportażu, czarno-białej, kolorowej, itp.?
 • Jakie ma doświadczenie w fotografii ślubnej? Ile ślubów sfotografował i czy jest to jego źródło utrzymania, czy też hobby?
 • Spytajmy jakie trudne sytuacje go spotkały i jak sobie z nimi poradził (np. jak sobie radzi z gośćmi, którzy wpychają się przed obiektyw w najważniejszych chwilach takich jak nakładanie obrączek, itp.)?
 • Oświetlenie. Czy fotograf będzie używał dodatkowego oświetlenia lub akcesoriów np. parasoli (przy tych ostatnich, zdjęcia portretowe wychodzą naprawdę pięknie). Jakie ma oczekiwania oświetleniowe w stosunku do sali tanecznej?

Jeśli znajdziemy idealnego fotografa, który rozwieje nasze wątpliwości dotyczące wyboru, należy przystąpić do ustalania szczegółów jego pracy. Nalepiej zrobić to na papierze w formie umowy o dzieło. Każdy profesjonalista sam zaproponuje podpisanie umowy, gdyż jest to dla niego gwarancja otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Nam umowa da możliwość rozliczenia fotografa.

 

SuperSluby.pl

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Ślub jednostronny – co to takiego?

Ślub jednostronny – co to takiego?

Ślub w Kościele katolickim większości z nas kojarzy się z sakramentem udzielanym osobom wierzącym. Jednak co zrobić, kiedy tylko jedna z...
Czytaj więcej
Przygotowania do wesela

Przygotowania do wesela

Przygotowanie do tak ważnego, może nawet najważniejszego dnia w życiu, powinno być dobrze zaplanowane. Warto więc dużo wcześniej zadbać o ułożenie...
Czytaj więcej
Alkohol na weselu

Alkohol na weselu

Tradycyjne polskie wesele to obficie zastawione stoły oraz alkohol, koniecznie w postaci czystej wódki. Taka jest tradycja; ale, jako że wszystko...
Czytaj więcej
Oryginalne pomysły na noc poślubną

Oryginalne pomysły na noc poślubną

Choć straciła na swoim pierwotnym znaczeniu i wymóg dziewictwa zanikł, to wciąż podchodzimy do niej emocjonalnie i chcemy by była wyjątkowa....
Czytaj więcej
Obowiązki świadkowej

Obowiązki świadkowej

Świadek płci żeńskiej nazywany świadkową, starszą lub druhną, jest prawą ręką Panny Młodej. Rola ta jest wielkim zaszczytem, ale i niemałym...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl