Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Fotograf na weselu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Fotograf na weselu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ludzie na ogół uwielbiają wspomnienia, oczywiście te pozytywne, związane z jakimś ważnym wydarzeniem w ich życiu. Ale pamięć ludzka nie jest idealna i po jakimś czasie pojawiają się w niej luki, które niektórzy usilnie wypełniają zafałszowanymi obrazami przeszłości. Aby nasze wesele było żywym i prawdziwym wspomnieniem przez kolejne lata, warto zastanowić się nad wyborem fotografa, bo to właśnie na jego barkach będzie spoczywał trud związany z dokumentacją naszej uroczystości.

Pierwsze pytanie związane z fotografem, jakie z reguły nasuwa się młodej parze, to czy aby nie lepiej będzie zaangażować kogoś z rodziny - wujka, bo całkiem ładne zdjęcia robi, czy może kuzynkę, bo to jej hobby i dysponuje dobrym sprzętem.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak porzucenie tego pomysłu i poszukanie profesjonalisty, którego będziemy mogli rozliczyć z pracy na podstawie umowy.

Poza tym angażowanie kogoś z gości w pracę fotografa to zły pomysł z prostej przyczyny - każdy gość weselny chce się po prostu dobrze bawić, a nie myśleć w którym momencie powinien wziąć aparat i robić zdjęcia.

Przystępując do poszukiwań idealnego fotografa na nasze przyjęcie weselne, należy rozpocząć od stworzenia bazy potencjalnych kontaktów i zorientowania się (wśród znajomych lub na forach internetowych), który fotograf jest godny uwagi.

Następnie, gdy już zdecydujemy się na kilka opcji, trzeba dowiedzieć się kiedy są wolne terminy, a także wypada zapytać o cennik.

Przy przeglądaniu portfolio każdego fotografa, którym jesteśmy zainteresowani, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów:

 • Czy zdjęcia są dobrej jakości (wyraźne, o ładnych kolorach, ciekawej kompozycji)?
 • Jak wygladają zdjęcia robione w warunkach słabszego oświetlenia np. w kościele. Czy nie są zaszumione? Czy widać detale sukni Panny Młodej, czy tylko białą plamę?
 • Czy prezentują całą "historię" dnia weselnego?
 • Czy są to zdjęcia pozowane, czy też dokumentalne (uchwycone na gorąco, spontaniczne)?
 • Czy jest to zestaw różnorodnych zdjęć (różne ujęcia, techniki wykonania, itp.)?
 • Czy osoby na zdjęciach są radosne i w korzystnych ujęciach?
 • Czy fotograf uchwycił emocje na twarzach ludzi?
 • Czy fotograf skupił się na twarzach i strojach, zamiast na szczegółach z tła?

Należy również zapytać o szczegóły techniczne i kwalifikacje fotografa, np.:

 • Jakim sprzętem fotograf będzie się posługiwał w czasie ślubu: czy będzie to aparat lustrzanka czy też zwykły aparat cyfrowy?
 • Jaką aparat ma matrycę (minimum to 8 megapikseli)?
 • Sprawdzamy jak wygląda jedno zdjęcie w różnych formatach.
 • Czy zdjęcia robione aparatem cyfrowym będą robione w najwyższej rozdzielczości (niektórzy dla zaoszczędzenia miejsca na karcie pamięci robią w niższej rozdzielczości)?
 • W jakim formacie otrzymamy odbitki?
 • Czy otrzymamy płytkę CD ze wszystkim zdjęciami w formacie cyfrowym?
 • Czy otrzymamy odbitki na profesjonalnym papierze?
 • Czy fotograf należy do organizacji zrzeszającej fotografów?
 • Czy ukończył profesjonalne szkoły, kursy?
 • W jakiego rodzaju fotografii się specjalizuje: w fotografii klasycznej, fotoreportażu, czarno-białej, kolorowej, itp.?
 • Jakie ma doświadczenie w fotografii ślubnej? Ile ślubów sfotografował i czy jest to jego źródło utrzymania, czy też hobby?
 • Spytajmy jakie trudne sytuacje go spotkały i jak sobie z nimi poradził (np. jak sobie radzi z gośćmi, którzy wpychają się przed obiektyw w najważniejszych chwilach takich jak nakładanie obrączek, itp.)?
 • Oświetlenie. Czy fotograf będzie używał dodatkowego oświetlenia lub akcesoriów np. parasoli (przy tych ostatnich, zdjęcia portretowe wychodzą naprawdę pięknie). Jakie ma oczekiwania oświetleniowe w stosunku do sali tanecznej?

Jeśli znajdziemy idealnego fotografa, który rozwieje nasze wątpliwości dotyczące wyboru, należy przystąpić do ustalania szczegółów jego pracy. Nalepiej zrobić to na papierze w formie umowy o dzieło. Każdy profesjonalista sam zaproponuje podpisanie umowy, gdyż jest to dla niego gwarancja otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Nam umowa da możliwość rozliczenia fotografa.

 

SuperSluby.pl

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Toast za Młodą Parę

Toast za Młodą Parę

Wygłaszanie toastów jest popularne na różnych przyjęciach, ale na weselu ma swoje reguły i należy się ich trzymać. Nie wszyscy je...
Czytaj więcej
Wesele w Wielkim Poście

Wesele w Wielkim Poście

Czy istnieje idealny termin na organizację wesela? Najlepiej, żeby miało ono miejsce w sobotę, świetnie, jeśli po niedzielnych poprawinach wypada wolny...
Czytaj więcej
Dzieci na weselu

Dzieci na weselu

Już podczas przygotowywania listy gości przyszli Państwo Młodzi zastanawiają się, czy na wesele zapraszać najmłodszych członków rodziny. Jedni nie wyobrażają sobie...
Czytaj więcej
Wybór fotografa na ślub - rozważania

Wybór fotografa na ślub - rozważania

W trakcie każdych przygotowań do ślubu nadchodzi ważny moment wyboru dobrego fotografa. Przecież to właśnie zdjęcia ze ślubu mają być pamiątką,...
Czytaj więcej
Ślub i wesele z motywem regionalnym

Ślub i wesele z motywem regionalnym

Lubimy powracać do mody i obyczajów sprzed lat, dlatego coraz częściej spotykamy się z zaślubinami w stylu ludowym. Tyczy się to...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2017 - SuperSluby.pl