Logowanie

Ślubne tematy

 

Imprezy na każdą okazję! Chrzciny naszego maluszka

Imprezy na każdą okazję! Chrzciny naszego maluszka

Chrzest to ważny moment w życiu każdego chrześcijanina. Wiadomo jednak, że oprócz sakramentu udzielonego dziecku, istotne jest także świętowanie tego jedynego dnia. Ba! Można zaryzykować stwierdzenie, że rodzice coraz częściej zapominają o istocie wydarzenia, a zajmują się organizowaniem przyjęcia dla dorosłych, które niekoniecznie może przypaść maluchowi do gustu.

Termin chrztu

Nie zawsze data, w której mają odbyć się chrzciny jest odpowiednia. Bardzo popularne jest chrzczenie dzieci w Święta Wielkanocne, Święta Bożego Narodzenia, w okresie adwentu, czy też w pierwszym dniu Nowego Roku. Rodzice rzadko kiedy myślą jednak o tym, że długie msze święte, duża liczba dzieci, którym udzielany jest sakrament, a także tłumy w kościele źle wpływają na głównego bohatera dnia. Cała ta oprawa męczy i przeraża dziecko, dlatego najrozsądniej jest dobrać taki termin chrztu, w którym możliwy będzie komfortowy przebieg ceremonii. Najlepsza dla dziecka będzie skromna msza święta w kameralnym, rodzinnym gronie.

Jak powinno wyglądać przyjęcie z okazji chrzcin?

Tradycyjne polskie chrzciny rozpoczynają się od wystawnego obiadu, potem podawane są ciasta, przekąski i oczywiście - podobnie jak na weselu - mnóstwo alkoholu. Zresztą mówi się, że chrzciny to takie małe wesele. W dzisiejszych czasach coraz częściej rodzice wybierają opcję eleganckiego obiadu w rodzinnym gronie, gdzie po zjedzeniu deseru wszyscy się żegnają. Jest to zdecydowanie tańsze, a co ważne nie jest męczące dla dziecka. Mało kto bowiem pomyśli o tym, że wspaniała impreza, głośne toasty i wrzawa są przeznaczone jedynie dla dorosłych, natomiast dziecko będzie tylko i wyłącznie przemęczone. Dawniej chrzciny odbywały się w domu, ale dziś takie rozwiązanie odchodzi do lamusa. Rodzicie na tę okazję wynajmują miejsca w restauracji, czy sali bankietowej, a nawet kluby. Zwraca się przy tym uwagę na koszty, dobre menu i eleganckie wnętrze. W dniu chrztu nagle okazuje się, że nie ma miejsca, gdzie można by przewinąć i nakarmić malucha, nie mówiąc już o położeniu go do snu! Radzimy zwracać uwagę na takie aspekty, które w dniu przyjęcia okażą się istotne.

 

Byle nie dać się zwariować - ubranko dla dziecka

W Polsce znane jest przysłowie „Zastaw się, a postaw się". Tyczy się ono nie tylko gościnności, odpowiednio obrazuje również organizację przyjęć, takich jak chrzciny. Dekoracje, specjalne ubranka dla dziecka, a nawet oprawa muzyczna... Warto zastanowić się, czy te rzeczy na pewno są niezbędne. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale o to, by z ważnego z punktu widzenia religii dnia nie zrobić „szopki", by ten jedyny dzień był dla dziecka miły, a nie koszmarny! Przykładowo weźmy pod lupę strój dziecka. Tradycja nakazuje włożenie białego, odświętnego ubranka. Ale czy rzeczywiście musimy naszego malucha ubrać w cudaczny strój ze sztucznego materiału, z milionami koronek i mnóstwem kołnierzyków, które niemiłosiernie wżynają się w delikatną szyję dziecka? Może warto wybrać bawełniane, lekkie i wygodne ubranko. Czy nie byłoby dobrym pomysłem zakupienie ubranka nie tylko na tę okazję, ale takiego, które dziecko będzie mogło jeszcze wiele razy założyć? Poza tym, czy naprawdę ubranko musi być białe? Ależ oczywiście, że nie! Ważne, by było schludne, eleganckie i wygodne.

Prezent z głową

Kupno odpowiedniego prezentu jak zwykle stanowi problem. To, co wypada dać dziecku z okazji chrztu zależy od tego, jak jesteśmy mu bliscy. Rodzice chrzestni i dziadkowie powinni bardziej się postarać, natomiast kuzyni i wujkowie mogą ograniczyć się do symbolicznego podarku. Standardowym prezentem na każdą tego typu okazję jest gotówka, ale przecież nie zostanie ona wykorzystana przez dziecko, tylko przez rodziców. Warto obdarować dziecko czymś, co będzie też pamiątką z chrztu. Tradycyjnie od lat wchodzą w grę łańcuszki, medaliki, kolczyki dla dziewczynek i bransolety dla chłopców. Oczywiście nigdy nie wiadomo, czy taki prezent spodoba się dziecku, gdy dorośnie. Biorąc pod uwagę ostatni fakt nie warto kupować drogich podarunków. Bo i po co? Cóż dziecko będzie z tego miało? Dobrym pomysłem jest prezent w postaci zabawki, pluszowego misia czy nawet ubranka. Co więcej jakość czy wielkość takiego prezentu można łatwo dobrać, w zależności od sumy, którą chcemy na ten cel przeznaczyć.

 

Warto pamiętać, że chrzciny, to święto dziecka, nie nasze. Należy zadbać, by z tego dnia pozostały dla niego zdjęcia i pamiątki, a dorosłym miłe wspomnienia.

 

Agnieszka Doros

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Kłopoty z teściową

Kłopoty z teściową

Teściowa też człowiek, jednak jej oswojenie, może być trudniejsze niż oswojenie niedźwiedzia. Ona zawsze wie lepiej jak wychować dziecko, jak urządzić...
Czytaj więcej
AAA Żona pilnie poszukiwana!

AAA Żona pilnie poszukiwana!

Minęły już czasy, kiedy to „Klub złamanych serc" łączył poprzez ekran telewizyjny dwie połówki, piszące do siebie listy odczytywane na antenie....
Czytaj więcej
Dlaczego mężczyźni boją się ślubu?

Dlaczego mężczyźni boją się ślubu?

Bo nie da się ukryć, że boją się - dużo bardziej niż my, kobiety. Skąd wynika ich lęk przed "zaobrączkowaniem" się?...
Czytaj więcej
Magiczne Święta – Wasza pierwsza wspólna Wigilia

Magiczne Święta – Wasza pierwsza wspólna Wigilia

Do tej pory każde z Was spędzało Wigilię ze swoją rodziną. Jednak po ślubie zaczynają się świąteczne schody... Teściowa nalega na...
Czytaj więcej
Poskromienie złośnicy, czyli dlaczego mężczyźni kochają zołzy?

Poskromienie złośnicy, czyli dlaczego mężczyźni kochają zołzy?

Nieustannie wpatrujesz się w okno, ponieważ On spóźnia się już pół godziny, a pyszny obiad, który dla niego przygotowałaś stygnie? Zrywasz...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl