Logowanie

Ślubne tematy

 

Kluczyk do sejfu

Kluczyk do sejfu

Pieniądze rzadko są przedmiotem rozmów par młodych, często natomiast stają się przyczyną konfliktów w małżeństwie. Zgodnie z prawem, w momencie zawarcie związku małżeńskiego, partnerów zaczyna obowiązywać wspólnota majątkowa, co oznacza, że wszelkie dochody uzyskane w czasie jej trwania są własnością obojga małżonków - bez względu na to, kto bezpośrednio przyczynił się do ich uzyskania. W praktyce jednak zbyt często sprawy mają się inaczej...

Mimo że sytuacja stopniowo się zmienia, stroną uprzywilejowaną na rynku pracy wciąż jest mężczyzna. Zarabia zwykle więcej niż koleżanki na podobnych stanowiskach, rzadziej korzysta z urlopów przysługujących rodzicom i częściej może zostawać po godzinach - sprawy związane z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci ceduje bowiem na żonę, która najczęściej z racji niższych dochodów, ale również panujących zwyczajów, godzi się na taki układ.

Jeśli odpowiada on obojgu małżonkom - żona realizuje się w roli matki i żony, co jest doceniane przez męża, który bez wyrzutów sumienia może poświęcić więcej czasu pracy - problem nie istnieje. Gorzej, jeśli jedna strona z czasem zaczyna wykorzystywać swoją pozycję do zdominowania drugiej - a najłatwiej uczynić to poprzez uzależnienie ekonomiczne.

Zarabiający mężczyzna, obsadzony w roli jedynego żywiciela rodziny, szybko staje się w swoich oczach dobroczyńcą, wydzielającym - łaskawe w jego mniemaniu - racje pieniężne żonie, która jednak nijak nie umie nimi zarządzać. Pan cen wprawdzie nie zna, ale niegospodarność żony jest przecież oczywista, a posiadanie pieniędzy, nie jest przecież wystarczającym powodem do ich wydawania.

Bo pieniędzy zwykle nie brakuje - w rodzinach, w których jedna strona może sobie pozwolić na kilkuletnią przerwę w pracy zarobkowej, poziom życia zapewniany przez drugą musi być przynajmniej satysfakcjonujący.

Rola strażnika sejfu jest jednak miła i winduje męską zwykle samoocenę, więc próby zmian podejmowane przez żony, które dosyć mają proszenia o każdą złotówkę, przyjmowane są z gniewem. Zamiar powrotu do pracy to bunt i zdrada. Dotychczasowy minister finansów traci kontrolę nad resortem i to boli najbardziej - argumenty dobiera jednak dyplomatycznie. Dzieci płaczące za matką, dom pozostawiony bez nadzoru, zapuszczony trawnik i ciasto kupione w cukierni - takimi tonami rozpoczyna się gra na emocjach, która skłonić ma poddaną do posłuszeństwa. Zostawienie dzieci po opieką niani jest zwykle ogromnym problemem i bez tego, często więc taka taktyka okazuje się skuteczna.

Długotrwałe pozostawanie w tym skostniałym układzie prowadzi jednak do poważnych problemów. Kobieta czuje się ubezwłasnowolniona, upokorzona i niewiele warta, w czym utwierdza ją mąż, mówiąc, że nie poradziłaby sobie bez niego. Im dłużej trwa ten stan, tym trudniej znaleźć z niego wyjście.

Jedynym sposobem na pokojowe rozwiązanie kwestii związanej z finansami jest rozmowa. Przeprowadzona otwarcie już na samym początku związku pomaga uniknąć wielu problemów, które nierozwiązane będą kładły się cieniem na wspólne życie. Jeśli para sama nie może dojść do porozumienia, wskazana jest nawet wizyta u psychologa, który być może wskaże kompromisowe wyjście. Warto również popytać znajomych, jak u nich ustalona jest kwestia finansów - im więcej osób wskaże potencjalne rozwiązanie, tym większa szansa, że uda się nam wybrać takie, które nas usatysfakcjonuje.

Choć pieniądze nie są najprzyjemniejszym tematem rozmów zakochanych, warto podjąć go przed zawarciem związku małżeńskiego - może się bowiem okazać, że - mimo wielu podobieństw - inaczej wyobrażacie sobie wspólne życie i wypracowanie kompromisu zajmie wam wiele czasu.

 

 

 

Kaja Grzybowska
SlubnyTarg.pl

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Mama z indeksem

Mama z indeksem

Ciąża w czasie studiów to nie tragedia. To wyzwanie. Dla młodych, studiujących i nie rzadko pracujących rodziców to ciągła walka ze...
Czytaj więcej
Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Kto powiedział, że uroczysta i podniosła atmosfera, jaka towarzyszy ceremonii zaślubin zdarza się tylko raz w życiu? Okazuje się, że po...
Czytaj więcej
Co pod sukienką?

Co pod sukienką?

  Wiele z nas zastanawia się nie tylko nad tym, jaki rodzaj bielizny czy butów dobrać, ale także mamy problem z doborem...
Czytaj więcej
Randkowanie w PRL-u

Randkowanie w PRL-u

Fakt, że nazywasz określonego mężczyznę swoim narzeczonym czy mężem świadczy o tym, że macie za sobą burzliwy okres pierwszych randek. Rządzi...
Czytaj więcej
Podryw na plaży

Podryw na plaży

Z czym kojarzą się wakacje? Ze słońcem, plażą i z... podrywem. Pomimo tego, że lato chyli się już ku końcowi, nasza...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2021 - SuperSluby.pl