Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Obowiązki Panny Młodej, Pana Młodego oraz Świadków

Obowiązki Panny Młodej, Pana Młodego oraz Świadków

Kiedy patrzymy na wesele z perspektywy ludzi nie związanych z organizacją wielkiej hucznej imprezy, wszystko wydaje nam się banalnie proste do zaplanowania. Pięknie przyozdobiony kościół i sala weselna. Panna młoda w swojej cudownej kreacji. Potrawy tak wytworne, że nikt nie potrafi powtórzyć ich nazw. Oczywiście wszystko to jest możliwe do zrealizowania, bo ile jest wesel pozbawionych tych rzeczy? Jednak nawet najmniejszy szczegół w danym dniu wymaga sporej ilości wysiłku. Ważna jest zatem sprawna organizacja i podział obowiązków między partnerami.

Na przestrzeni wieków wykreował się jasny podział kto, co i jak.

Panna Młoda

Suknia - chyba największy problem dla kobiety związany ze ślubem. Kreacja musi być idealna, wymarzona. O ile codzienne zakupy sprawiają kobietom wiele radości, o tyle tym razem może być zgoła inaczej. Zgodnie z tradycją pan młody nie może widzieć stroju do momentu błogosławieństwa w domu panny młodej.

Kwiaty. Bukiet ślubny, kwiaty dla rodziców, przyozdobienie sali, kościoła, samochodu. To kolejna rzecz, którą musi zająć się panna młoda. To ona jest odpowiedzialna za wytworzenie romantycznego klimatu.  

Poczęstunek dla gości. To czym będą się zajadać goście tego dnia, zależy od przyszłej pani domu. W dawnych czasach bywało tak, że całą ucztę przygotowywała panna młoda, której do pomocy przychodziły mama, przyszła teściowa, czy cały szwadron ciotek.

Pan Młody

 Garnitur. Kwestia ubioru u płci męskiej jest dużo bardziej luźną sprawą. Co prawda pan młody powinien posłuchać rad swojej narzeczonej i podporządkować się jej sugestiom dotyczącym koloru i stylistyki garnituru, jednak wybór idealnego ubioru na ten wieczór przychodzi mężczyznom dużo łatwiej.

Zakup alkoholu. Wszystkie sprawy związane z typem, ilością czy marką alkoholu załatwia narzeczony. Ewentualnie kwestię ilości można przedyskutować z wybranką. Ważne by nie zabrakło.

Muzyka. Kolejna sprawa którą opiekuje się pan młody. To on decyduje czy na naszym weselu zagra zespół pieśni weselnej, hiphopowy skład czy rockowa kapela. Ostatnio często wybiera się DJ'a, specjalizującego się takich imprezach.

Podróż poślubna. Wprawdzie miejsce, do którego udamy się zaraz po ślubie, wybieramy wspólnie, jednak wszystkie formalności powinien załatwić mężczyzna.

Wspólne obowiązki

Wybór miejsca przyjęcia. Jeden z ważniejszych punktów imprezy. Powinien przypasować obojgu młodym. Od otoczenia zależy dobre samopoczucie, a co za tym idzie - jakość imprezy.

Wybór obrączek. Są oznaką wierności, oddania na całe życie. Dlatego powinny być wybierane wspólnie. Poza tym nie chcemy, by przed ołtarzem okazało się, że jedna za nic nie chce wejść na palec...

Lista prezentów. Jest to dość nowy zwyczaj, ale cieszy się coraz większą popularnością. Gdy młodzi decydują się na ten krok, muszą dokładnie przemyśleć co przyda im się we wspólnym domu.

Osobiste wręczanie zaproszeń. Jeśli dostarczamy zaproszenia samodzielnie, a nie np. przez kuriera, musimy zrobić to koniecznie we dwoje. Pamiętajmy o tym, by doręczyć inwitację z dużym wyprzedzeniem czasowym tak, aby zaproszeni goście mogli spokojnie zrobić plany na dany dzień.

Załatwianie formalności. W tym wypadku to już nie jest kwestia tradycji czy dobrych manier, lecz obowiązek. W Urzędzie Stanu Cywilnego i w kościele wymagana jest obecność obojga przyszłych małżonków.

Świadkowie

Być świadkiem to nie tylko wielkie wyróżnienie czy chlubna funkcja. Wybraną osobą jest ktoś bardzo nam bliski, kogo darzymy ogromnym zaufaniem i komu możemy powierzyć część funkcji związanych ze ślubem. Zatem jeśli występujemy w roli świadków, powinniśmy się do tego porządnie przygotować i potraktować całą sprawę jak najbardziej poważnie.

Na pierwszy rzut idą dwie oczywiste funkcje: asystowanie podczas ceremonii ślubnej i podpisanie dokumentów. Jednak obowiązkiem świadka jest też pomoc w organizacji uroczystości.

Warto więc wcześniej ustalić z nowożeńcami konkretne obowiązki.

Z reguły są to takie czynności jak:

Odbieranie prezentów i kwiatów podczas składania życzeń oraz ich przewóz do wcześniej ustalonego miejsca.

Dbanie o gości w trakcie wesela.

Świadkowa jest prawą ręka panny młodej. Dba o jej wizerunek.

Świadek jest odpowiedzialny za pilnowanie obrączek, a w czasie wesela za terminowe dostawy alkoholi i napojów.

Wygłoszenie przez świadków, a przynajmniej przez świadka, toastu.

Oczywiście ta najważniejsza para, zaraz po nowożeńcach, ma też kilka rzeczy na swojej głowie jeszcze na długo przed uroczystością. Świadkowa pomaga pannie młodej w doborze sukni, biżuterii czy innych dodatków. Każdy ze świadków powinien być też odpowiedzialny za organizację ostatniego "wolnego" wieczoru, zwanego wieczorem kawalerskim/panieńskim.

SuperSluby.pl

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Idealny ślubny makijaż

Idealny ślubny makijaż

Makijaż ślubny musi dobrze prezentować się zarówno w dzień i nocą, w pomieszczeniach jak i na powietrzu. Powinien być trwały, podkreślać...
Czytaj więcej
Historia bukietu ślubnego

Historia bukietu ślubnego

Wybierając bukiet ślubny, spędzamy godziny przeszukując Internet i wertując gazety. Nikt dzisiaj nie zastanawia się, jak to wszystko się zaczęło i...
Czytaj więcej
Winietki na stół weselny

Winietki na stół weselny

Przygotowując ślub i wesele czeka na nas wiele trudności. Jedną z nich jest usadzenie gości przy stole tak, aby każdy był...
Czytaj więcej
Uwaga na głowę! – czyli ryżem, czy monetami?

Uwaga na głowę! – czyli ryżem, czy monetami?

Wychodzimy z kościoła i... co teraz? Od dawien dawna zwyczaj obsypywania Pary Młodej na szczęście jest jednym z kluczowych elementów ceremonii...
Czytaj więcej
S.O.S – jutro ślub!

S.O.S – jutro ślub!

Dzień ślubu bez wątpienia jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych momentów w naszym życiu. Ze skrupulatnością przygotowujemy się do niego, snując...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl