Logowanie

Ślubne tematy

 

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Fakty i mity na temat ciąży

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Fakty i mity na temat ciąży

O stanie błogosławionym krąży wiele mitów, które dziś postaramy się zneutralizować. Czy przyszła mama może pracować przy komputerze i używać telefonu komórkowego? Co z powiedzeniem „jedna lampka wina nie zaszkodzi"? O czym świadczą zachcianki na słodycze? Na te i inne nierozstrzygnięte dotąd pytania postaramy się znaleźć rozwiązanie i uspokoić wszystkie Mamuśki. Miłego czytania!

 

Fakty

Lepiej unikać kontaktu z ziemią - PRAWDA: Podczas ciąży lepiej nie mieć styczności z ziemią, nie przesadzać kwiatów, nie pielić grządek. Bez ochronnych rękawiczek łatwo w ten sposób zarazić się toksoplazmozą! Nie ma żartów, pierwotniaki wywołujące chorobę mogą uszkodzić płód. Toksoplazmoza grozi Wam również, kiedy spożywacie surowe mięso lub jecie niedokładnie umyte warzywa bezpośrednio rosnące w ziemi. Uważajcie!

Będąc w ciąży trzeba wyrzucić z menu sery pleśniowe - PRAWDA: Lepiej unikajcie serów pleśniowych, na przykład Brie, Camembert, Roquefort, chyba, że wyprodukowane zostały z mleka pasteryzowanego. Bywają one źródłem bakterii listerii, która zagraża płodowi.

Lepiej nie przytyć więcej niż 10 kilo - PRAWDA: W ciąży nie można bezkarnie objadać się i tyć. Maksymalne przybranie na wadze powinno wynieść 10 kg. Każdy dodatkowy kilogram będzie trudny do zrzucenia. Pamiętajcie o tym, kiedy dopadnie Was kolejna nocna zachcianka na lody, czekoladę i pizzę!

 

Mity

Lampka wina nie zaszkodzi - FAŁSZ: Nawet mała lampka wina jest zakazana! Już najmniejsza dawka alkoholu może być niebezpieczna dla płodu, który wypite procenty odczuwa dwa razy dłużej niż mama. Alkohol w ciąży grozi poronieniem, urodzeniem dziecka upośledzonego, ze zmniejszoną odpornością. To samo tyczy się kawy, w której zawarta jest kofeina, powodująca przedwczesne porody i niedowagę dziecka.

Komputer może zagrozić ciąży - FAŁSZ: Praca przy komputerze nie jest zabroniona. Obecnie ekrany zabezpieczone są filtrami przeciw groźnemu promieniowaniu. Warto jednak zadbać o to, by nie siedzieć przed monitorem długotrwale. Spacerujcie więc, wietrzcie pomieszczenia, w których przebywacie, wykonujcie rozciągające ćwiczenia rąk i szyi.

Lepiej nie korzystać z komórki - FAŁSZ: Korzystanie z telefonu komórkowego jest dozwolone, ale pod warunkiem zachowania rozsądku! Nie noście aparatu blisko brzucha. Co prawda żadne dotychczasowe badania nie potwierdziły szkodliwości komórek, ale lepiej dmuchać na zimne!

Zachcianki na słodycze wróżą narodziny córeczki, na śledzie - chłopca - FAŁSZ: Płeć dziecka nie jest zależna od upodobań spożywczych, jakie macie w ciąży. Mimo tego, że ponad 80 proc. kobiet odczuwa swoiste zachcianki, nie świadczą one o niczym innym, jak o hormonalnej burzy. Swoja drogą szkoda, wtedy niepotrzebne byłoby USG ;)

 

Legendy i baśnie

Nie inaczej można nazwać niektóre z opowieści krążące wśród ciężarnych kobiet. Są to bardziej gusła, zabobony i wróżby, niż fakty. Jednak, tak jak unikamy czarnego kota i odpukujemy w niemalowane, tak też wierzymy, że:

- Kształt brzucha oznacza płeć dziecka, ponoć okrągły i usytuowany wysoko zwiastuje dziewczynkę, natomiast podłużny, opuszczony nieco niżej - chłopca,

- Kobieta spodziewająca się dziewczynki staje się w ciąży brzydsza, gdyż córeczka odbiera jej urodę; panie oczekujące chłopca podobno pięknieją. Ciekawe jak sprawa ma się w przypadku bliźniaków obu płci?

- Jaki poród miała Wasza mama, taki będziecie mieć i Wy - bzdura do potęgi entej. Co w przypadku, kiedy mama rodziła siłami natury, Wam natomiast polecono cesarskie cięcie?

- Kiedy kobieta w ciąży zobaczy nieboszczyka, dziecko ma później bardzo jasną karnację, jeżeli natomiast uderzy się i dotknie bolącego miejsca, dziecko będzie miało w tym samym miejscu znamię - myszkę. Hmm, biorąc pod uwagę fakt, że mama autorki niniejszego artykułu obie rzeczy wypraktykowała, a efekty są widoczne gołym okiem - radzimy uważać ;)

- Dotykanie brzucha ciężarnej grozi rychłym zajściem w ciążę - to nie choroba przenoszona drogą dotykową!

 

Mamy nadzieję, że wszystkim Mamom pomogliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości. A już za tydzień pomożemy... wybrać imię dla maleństwa!

 

Marta Podczarska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Miłość na odległość

Miłość na odległość

Związków na odległość ciągle przybywa. Dla jednych jest to chwilowa niedogodność, a dla innych sposób na życie. Partnerów dzielą często setki...
Czytaj więcej
Małe kłamstewka, prawdy i półprawdy, czyli jakie są granice szczerości w związku?

Małe kłamstewka, prawdy i półprawdy, czyli jakie są granice szczerości w związku?

Mądre powiedzenie brzmi: „Najgorsza prawda jest lepsza od najmniejszego kłamstwa". Czy  trzeba jednak mówić partnerowi o wszystkim, czy lepiej zostawić pewne...
Czytaj więcej
Data ślubu a numerologia

Data ślubu a numerologia

Pewnie niejedna z nas ma ten problem: jaką datę wybrać na ślub... Przy decyzji bierzemy pod uwagę różne aspekty: pogodę i...
Czytaj więcej
Ratunku, będziemy mieli dziecko! Imię dla maleństwa

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Imię dla maleństwa

Każde coś oznacza, każde jest symbolem i nośnikiem innych cnót. Skrywa legendy i historie. Niektórzy twierdzą, że ma magiczną moc i...
Czytaj więcej
Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Kto powiedział, że uroczysta i podniosła atmosfera, jaka towarzyszy ceremonii zaślubin zdarza się tylko raz w życiu? Okazuje się, że po...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2019 - SuperSluby.pl