Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Fakty i mity na temat ciąży

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Fakty i mity na temat ciąży

O stanie błogosławionym krąży wiele mitów, które dziś postaramy się zneutralizować. Czy przyszła mama może pracować przy komputerze i używać telefonu komórkowego? Co z powiedzeniem „jedna lampka wina nie zaszkodzi"? O czym świadczą zachcianki na słodycze? Na te i inne nierozstrzygnięte dotąd pytania postaramy się znaleźć rozwiązanie i uspokoić wszystkie Mamuśki. Miłego czytania!

 

Fakty

Lepiej unikać kontaktu z ziemią - PRAWDA: Podczas ciąży lepiej nie mieć styczności z ziemią, nie przesadzać kwiatów, nie pielić grządek. Bez ochronnych rękawiczek łatwo w ten sposób zarazić się toksoplazmozą! Nie ma żartów, pierwotniaki wywołujące chorobę mogą uszkodzić płód. Toksoplazmoza grozi Wam również, kiedy spożywacie surowe mięso lub jecie niedokładnie umyte warzywa bezpośrednio rosnące w ziemi. Uważajcie!

Będąc w ciąży trzeba wyrzucić z menu sery pleśniowe - PRAWDA: Lepiej unikajcie serów pleśniowych, na przykład Brie, Camembert, Roquefort, chyba, że wyprodukowane zostały z mleka pasteryzowanego. Bywają one źródłem bakterii listerii, która zagraża płodowi.

Lepiej nie przytyć więcej niż 10 kilo - PRAWDA: W ciąży nie można bezkarnie objadać się i tyć. Maksymalne przybranie na wadze powinno wynieść 10 kg. Każdy dodatkowy kilogram będzie trudny do zrzucenia. Pamiętajcie o tym, kiedy dopadnie Was kolejna nocna zachcianka na lody, czekoladę i pizzę!

 

Mity

Lampka wina nie zaszkodzi - FAŁSZ: Nawet mała lampka wina jest zakazana! Już najmniejsza dawka alkoholu może być niebezpieczna dla płodu, który wypite procenty odczuwa dwa razy dłużej niż mama. Alkohol w ciąży grozi poronieniem, urodzeniem dziecka upośledzonego, ze zmniejszoną odpornością. To samo tyczy się kawy, w której zawarta jest kofeina, powodująca przedwczesne porody i niedowagę dziecka.

Komputer może zagrozić ciąży - FAŁSZ: Praca przy komputerze nie jest zabroniona. Obecnie ekrany zabezpieczone są filtrami przeciw groźnemu promieniowaniu. Warto jednak zadbać o to, by nie siedzieć przed monitorem długotrwale. Spacerujcie więc, wietrzcie pomieszczenia, w których przebywacie, wykonujcie rozciągające ćwiczenia rąk i szyi.

Lepiej nie korzystać z komórki - FAŁSZ: Korzystanie z telefonu komórkowego jest dozwolone, ale pod warunkiem zachowania rozsądku! Nie noście aparatu blisko brzucha. Co prawda żadne dotychczasowe badania nie potwierdziły szkodliwości komórek, ale lepiej dmuchać na zimne!

Zachcianki na słodycze wróżą narodziny córeczki, na śledzie - chłopca - FAŁSZ: Płeć dziecka nie jest zależna od upodobań spożywczych, jakie macie w ciąży. Mimo tego, że ponad 80 proc. kobiet odczuwa swoiste zachcianki, nie świadczą one o niczym innym, jak o hormonalnej burzy. Swoja drogą szkoda, wtedy niepotrzebne byłoby USG ;)

 

Legendy i baśnie

Nie inaczej można nazwać niektóre z opowieści krążące wśród ciężarnych kobiet. Są to bardziej gusła, zabobony i wróżby, niż fakty. Jednak, tak jak unikamy czarnego kota i odpukujemy w niemalowane, tak też wierzymy, że:

- Kształt brzucha oznacza płeć dziecka, ponoć okrągły i usytuowany wysoko zwiastuje dziewczynkę, natomiast podłużny, opuszczony nieco niżej - chłopca,

- Kobieta spodziewająca się dziewczynki staje się w ciąży brzydsza, gdyż córeczka odbiera jej urodę; panie oczekujące chłopca podobno pięknieją. Ciekawe jak sprawa ma się w przypadku bliźniaków obu płci?

- Jaki poród miała Wasza mama, taki będziecie mieć i Wy - bzdura do potęgi entej. Co w przypadku, kiedy mama rodziła siłami natury, Wam natomiast polecono cesarskie cięcie?

- Kiedy kobieta w ciąży zobaczy nieboszczyka, dziecko ma później bardzo jasną karnację, jeżeli natomiast uderzy się i dotknie bolącego miejsca, dziecko będzie miało w tym samym miejscu znamię - myszkę. Hmm, biorąc pod uwagę fakt, że mama autorki niniejszego artykułu obie rzeczy wypraktykowała, a efekty są widoczne gołym okiem - radzimy uważać ;)

- Dotykanie brzucha ciężarnej grozi rychłym zajściem w ciążę - to nie choroba przenoszona drogą dotykową!

 

Mamy nadzieję, że wszystkim Mamom pomogliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości. A już za tydzień pomożemy... wybrać imię dla maleństwa!

 

Marta Podczarska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Nie ma miłości bez zazdrości?

Nie ma miłości bez zazdrości?

Zazdrość jest nieodłącznym elementem każdego związku. Jednak to od nas zależy czy będzie to zazdrość budująca, czy niszcząca. Wiele par rozstaje...
Czytaj więcej
Ratunku, będziemy mieli dziecko! Ciąża to nie choroba!

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Ciąża to nie choroba!

Odmienny stan kobiet nie jest schorzeniem! Oczywiście nie oznacza to, drodzy panowie, zwolnienia z traktowania ciężarnych pań ze specjalną delikatnością, czułością...
Czytaj więcej
Imprezujący małżonkowie

Imprezujący małżonkowie

Wypowiedzenie sakramentalnego „tak" otwiera zupełnie nowy etap w Twoim życiu. Nawet, jeśli już wcześniej mieszkałaś ze swoim mężczyzną, od tego momentu...
Czytaj więcej
Ratunku, będziemy mieli dziecko! Piękna i zadbana przyszła mama

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Piękna i zadbana przyszła mama

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie, ale nie zapominać przy tym o urodzie. Jak już ustaliliśmy wcześniej, ciąża nie...
Czytaj więcej
Pod jednym dachem z jedynakiem

Pod jednym dachem z jedynakiem

Wokół jedynaków i jedynactwa narosło wiele stereotypów, które zawierają w sobie mniejsze lub większe ziarno prawdy. Dorośli jedynacy są postrzegani jako...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl