Logowanie

Ślubne tematy

 

Bezpieczny sex

Bezpieczny sex

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach wszyscy, wiedzą wszystko o antykoncepcji, a przynajmniej wszystko, o wybranym przez siebie sposobie. Metod jest wiele: od naturalnych, przez mechaniczne, chemiczne po hormonalne. Wiele par nie wybiera jednak żadnej z wymienionych metod, stosują własną - „refleks" partnera.

Każda para, która w najbliższym czasie nie chce mieć dziecka, wybiera odpowiednią metodę antykoncepcji. Przy dobrze wybranym sposobie, ryzyko zajścia w ciąże jest bardzo małe. Jeśli ryzyko faktycznie jest bardzo małe, to skąd się biorą te wszystkie nieplanowane ciąże? Według prof. Romualda Dębskiego z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie, na świecie ok. 40% wszystkich ciąż to ciąże niechciane. Z czego 30-40% jest przerywana. Nie możliwe jest, żeby tyle ciąż pojawiało się przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Oczywiście, są przypadki, że dana metoda może zawodzić, jednak jak to możliwe, że aż tyle. Dzieje się tak, ponieważ wiele par, nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych. Twierdzą, że wystarczy dobry refleks partnera, dla niewtajemniczonych, chodzi tu o stosunek przerywany. Partner, musi wycofać się chwilę przed wytryskiem, aby jego nasienie nie przedostało się do pochwy. Dla jednych dziwne, dla innych sprawdzony sposób. Sprawdzony do czasu, ginekolodzy słysząc o takiej „antykoncepcji", śmieją się i mówią, że tym sposobem mamy połowę populacji.

Antykoncepcja, to nie tylko sposób zapobiegania ciąży. To sposób na zaplanowanie życia własnego, a także tego, które ma się dopiero pojawić. Antykoncepcja to wybranie odpowiedniego momentu, żeby ciąża była szczęściem, a nie kłopotem dla partnerów.

Najpopularniejsze metody antykoncepcji można podzielić na trzy grupy:

Metody mechaniczne - prezerwatywy, kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe.
Prezerwatywy są najczęściej wybieraną metodą zapobiegania ciąży. Prezerwatywa nie pozwala plemnikom przedostać się do pochwy, a oprócz tego chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich zaletą jest przede wszystkim dostępność i łatwość w użyciu. Jeśli wybraliście tę metodę antykoncepcji, warto zadbać, aby kupowane prezerwatywy były dobrej jakości i żeby nie były przechowywane w miejscach, gdzie mogą zostać uszkodzone, lub narażone na wysoką temperaturę np. portfele, kieszenie.

Kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe - nie pozwalają, aby plemniki, które znajdują się już w pochwie przedostały się do macicy. Błony dopochwowe są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach. Najbardziej popularne są błony z pierścieniem płaskim, ponieważ najłatwiej je dopasować i są najprostsze w użyciu. Kapturki naszyjkowe - są małe i niewyczuwalne w trakcie stosunku. Jeśli to konieczne mogą pozostać na swoim miejscu przez 24 godziny. Jednak metody mechaniczne dla kobiet, wciąż w Polsce są mało popularne.

Metody chemiczne - kremy, globulki.
W Polsce dostępne są kremy - umieszczane w pochwie przy pomocy specjalnego aplikatora nakręcanego na tubę, i globulki - rozpuszczające się w pochwie do postaci pianki. Metoda, która może być stosowana jako uzupełnienie innych metod antykoncepcyjnych.

Antykoncepcja hormonalna - tabletki, iniekcje, plastry.
Tabletki - najskuteczniejsza metoda zapobiegania ciąży, szeroko dostępna i co raz popularniejsza. Tabletki zawierają dwa składniki estrogen i progesteron w różnych dawkach w zależności od ich typu i rodzaju. Tabletki przede wszystkim blokują owulację, a także zagęszczają śluz szyjkowy - staje się on nieprzepuszczalny dla plemników i zwalniają transport jajowodowy - wydłuża się czas do spotkania komórki jajowej i plemników. Na rynku jest wiele rodzajów tabletek, aby wybrać odpowiednie dla siebie, należy skonsultować się z ginekologiem.

Iniekcje - wstrzyknięcia domięśniowe progestagenów, podawane co 8 lub 12 tygodni.

Plastry - cienki kwadratowy plaster, przylepiany na ciele kobiety, uwalnia dwa rodzaje hormonów: estrogeny i progestageny, które są wchłaniane przez skórę do organizmu. Plastry antykoncepcyjne działają podobnie jak tabletki: blokują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy. Plastry w Polsce nie są jeszcze popularne, ze względu na wysoką cenę i problemy w stosowaniu.

„Refleks" partnera może zawieść. Jeśli nie chcesz jeszcze, być mamą lub tatą wybierz metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie. Możesz skorzystać z najłatwiejszej, czyli prezerwatywy, albo trochę się potrudzić i wybrać tę najskuteczniejszą. Ważne, aby uprawiać sex z głową, a rodzinę planować świadomie.

 

Emilia Borowska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Małżeński budżet

Małżeński budżet

Nieporozumienia finansowe są jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów. Jedni uważają, że jeśli w małżeństwie wszystko jest wspólne, nie należy rozdzielać pieniędzy...
Czytaj więcej
Wieczór panieński, czyli szał damskich ciał

Wieczór panieński, czyli szał damskich ciał

Pożegnanie stanu wolnego na wieczorze panieńskim to również świetna okazja, aby oderwać się od męczących przygotowań weselnych. Najbardziej popularne stało się...
Czytaj więcej
Zakupy – przyjemność czy uzależnienie?

Zakupy – przyjemność czy uzależnienie?

Jesteś łowczynią okazji i nie wyobrażasz sobie tygodnia bez nowo kupionej rzeczy. Potrafisz wydać wszystkie pieniądze z konta, a nawet naruszyć...
Czytaj więcej
Kiedy dobry moment na dziecko?

Kiedy dobry moment na dziecko?

Statystyki straszą coraz niższym wskaźnikiem urodzeń. Zmienia się też wiek, w którym kobiety decydują się na dziecko, z przedziału 20-24 lata...
Czytaj więcej
Intercyza - dobre rozwiązanie?

Intercyza - dobre rozwiązanie?

Małżonkowie wierzą, że ich związek będzie trwał, aż do grobowej deski. Co jednak zrobić, kiedy złudzenia odchodzą i małżeństwo się rozpada?...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2023 - SuperSluby.pl