Logowanie

Ślubne tematy

 

Zabawy weselne

Zabawy weselne

Przyjęcie weselne to nie tylko dobrze zorganizowany catering i oprawa muzyczna. Aby goście weselni dobrze się bawili i mieli co wspominać z całej uroczystości, warto zapewnić im szereg atrakcji. W tradycji polskiej nie brakuje ciekawych propozycji zabaw weselnych. Można również poszukać innowacyjnych pomysłów, lub zdać się na własną inwencję twórczą, co z pewnościa mile zaskoczy gości. Poniżej proponuję najczęściej organizowane zabawy weselne (wraz z krótką instrukcją).

Pociąg

Zabawa organizowana jest z reguły tuż przed oczepinami lub w trakcie tańców. Do zabawy należy zebrać maksymalną ilość osób, które ustawiają się jedna za drugą "w wagoniki", następnie do muzyki „jedzie pociąg z daleka" zaczyna się taniec. Orkiestra co jakiś czas przerywa taniec i oznajmia do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym kraju obowiązkowo należy odtańczyć taniec narodowy, np. we Francji KanKana, w Austrii Walca itd. Ilość krajów i utworów zależy zarówno od inwencji twórczej naszej orkiestry jak od wytrzymałości gości.

Trochę tradycji - oczepiny

Przebabiny, czepinie, czepiny oto jak inaczej nazywają się oczepiny - to dawny obrzęd weselny, który znany był u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny.

Poznajmy sie

Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki, Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje Para Młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku a Pan Młody z zawiązanymi oczami ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach, lub biuście. Zabawę powtarza się aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu Panny Młodej role się zamieniają i Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki, gdzie rozpoznaje Pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku

Chłopiec czy dziewczynka

W zabawie bierze udział Para Młoda, która siada do siebie placami na krzesełkach, w tym czasie kapela przygrywa krótkie melodie. Na znak orkiestry lub po zakończeniu utworu, Nowożeńcy odwracają się do siebie. Jeżeli obydwoje obejrzą się w tę samą stronę, znaczy to, że urodzi im się chłopiec, jeśli w przeciwne - dziewczynka. Zabawa powtarzana jest tyle razy, ile dzieci chce mieć Para Młoda.

Taniec wykupny

Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział Para Młoda, świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają miseczki i siadają pod sceną, Para Młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć z Parą Młodą, lecz aby zatańczyć z Panem lub Panną Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wcześniej określony cel (np. kołyska, wózek lub podróż poślubna).

Marynarki

Wybieranych jest kilka par. Mężczyzna musi mieć ze sobą marynarkę. Zabawa polega na tym, że wybrane pary tańczą, a na podany przez orkiestrę znak, mężczyzna zdejmuje z siebie marynarkę, przewleka ją na lewą stronę i zakłada ponownie. Partnerka może mu w tym pomagać. Para, która to wykona jako ostatnia, odpada. Konkurs kończy się, kiedy pozostanie tylko jedna para.

Buteleczka

Panu Młodemu zawiązuje się oczy, a na sznureczku (długim do ziemi) uwiązuje się np: długopis i stawia się przed nim butelkę, Pani Młoda ma za zadanie tak pokierowac małżonkiem aby trafił do butelki długopisem. Gdy już trafi, Wodzirej mówi: „i tak będzie oto wyglądała noc poślubna''.

Taniec na gazecie

Pary dostają gazetę i tańczą na niej, po chwili składa się gazetę na pół i znowu na pół. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma się na jak najmniejszym kawałku gazety.

Przechodzenie pod sznurkiem

Do tej zabawy potrzebny nam będzie kawałek sznurka długości około 3-4 m. Wybieramy spośród gości weselnych kilka par. Dwóm osobom każemy stanąć na środku sali ze sznurkiem rozciągniętym między sobą. Pozostałe osoby stają po jednej stronie rozciągniętego sznurka.Zabawa polega na tym, że w takt muzyki granej przez orkiestrę, wszystkie pary tańczą i w międzyczasie przechodzą pod rozciągniętym sznurkiem, raz w jedną, a następnie w drugą stronę. Osoby, które trzymają sznurek, trzymają go na początku wysoko, ale z każdym przejściem wszystkich tańczących par na drugą stronę obniżają go coraz niżej. Osoby tańczące ze sobą muszą trzymać się cały czas siebie, nie mogą się od siebie oderwać. Odpada para, która dotknie sznurka, lub w trakcie przechodzenia pod sznurkiem nie będzie w stanie utrzymać się razem. Oczywiście wygrywa ta para, która zostanie na samym końcu.

Fanty

Orkiestra wybiera kilka osób (najlepiej 6 - 8). Następnie ustawiane są krzesła, na których siada Młoda Para. Zadaniem wybranych osób jest przyniesienie przedmiotu wymienionego przez prowadzących konkurs, i położenie go przed Młodymi. Osoba, która przyniesie fant jako ostatnia, odpada z gry. Fanty są zależne od pomysłowości orkiestry. Mogą to być zapałki, zegarki, szminki, paski do spodni, grzebienie, buty, marynarki, również różnego rodzaju warzywa i owoce, gaśnice, koła samochodów, teściowe...

Krzesła

Zgłasza się na ochotnika czterech panów. Ustawia się 4 krzesła oparciami do siebie, tak żeby oparcia tworzyły kwadrat. Każdy z panów siada na krześle, zdejmuje marynarkę i wiesza ją na oparciu. Następnie, na prośbę orkiestry, panowie przesiadają się o dwa krzesła w prawo, zdejmują krawat i wkładają go do kieszonki marynarki (cudzej). Teraz przesuwają się o trzy krzesła w lewo, tam zdejmują but i zostawiają go obok krzesła. Dalej o 6 krzeseł w prawo i tam zostawiają w bucie skarpetkę. Potem jeszcze robią dwa niepełne okrążenia. Który pierwszy się ubierze wygrywa butelkę wódki.

Zakręcony

Do tej zabawy niezbędny jest kij np. od szczotki i kilkoro odważnych osób. Zasady zabawy są bardzo proste: należy wypić setkę wódki, przykładając czoło do kijka obiec go 10 razy dookoła, a następnie szybciutko dobiec do oddalonej na drugim końcu sali Pary Młodej, która trzyma nagrodę.

Zabawa z krzesłami

Na środku sali stoją krzesła, wokół których tańczy kilkanaście osób lub par. Krzeseł jest o jedno mniej niż uczestników zabawy. Przy każdej przerwie w muzyce zawodnicy zajmują wolne krzesła, a osoba, dla której zabraknie miejsca odpada. Następnie zabiera się również jedno krzesło i powtarza zabawę. Ostatni pozostający na parkiecie wygrywa.

Kuszenie Adama

Zabawa dosyć stara i powoli zanikająca. Do zabawy potrzebne jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka. Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, panowie natomiast mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk. Czym dłuższy sznurek i większe jabłko, tym większy problem z jego zjedzeniem.

Wałek

W zabawie biorą udział wszyscy chętni goście, stając w kółku na przemian pan, pani, pan, pani itd. Zabawę rozpoczyna Para Młoda. Celem zabawy jest podawanie sobie wałka od osoby do osoby tak, aby nie upadł na podłogę. Wałek trzymany jest w zależności od wersji: pod brodą, pod pachą, lub miedzy kolanami. Do przekazywania wałka nie wolno używać rąk. Osoba która zgubi wałek odpada z zabawy.

 

SuperSluby.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Jak sprzedać suknię ślubną?

Jak sprzedać suknię ślubną?

W czasach, kiedy ceny sukien ślubnych przyprawiają o zawrót głowy wiele Panien Młodych traktuje zakup wymarzonej kreacji jak krótkoterminową lokatę kapitału,...
Czytaj więcej
Ślub i wesele a żałoba

Ślub i wesele a żałoba

Choć trudny i smutny, temat ten jest bardzo życiowy. Zdarza się, że podczas planowania ślubu i wesela umiera ktoś bliski. Z...
Czytaj więcej
Jak nie popełnić biżuteryjnego faux-pas?

Jak nie popełnić biżuteryjnego faux-pas?

Wybór kreacji ślubnej nie jest dla panny młodej łatwym zadaniem. Jej krój, kolorystyka i materiał muszą nie tylko w odpowiedni sposób...
Czytaj więcej
Spowiedź przedślubna – fakty i mity

Spowiedź przedślubna – fakty i mity

Krąży o niej mnóstwo legend. Jest katolickim obowiązkiem i bez niej nie będziecie mogli stanąć na ślubnym kobiercu.  Kiedy kończy się...
Czytaj więcej
Wesele w innym stylu

Wesele w innym stylu

Co raz więcej Młodych Par decyduje się na zorganizowanie nietypowego wesela. Jedni wybierają wiejską zabawę z golonką i piwem, inni w...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2021 - SuperSluby.pl