Logowanie

Ślubne tematy

 

Życie we czwórkę, czyli 8 prostych zasad jak dogadać się z teściami

Życie we czwórkę, czyli 8 prostych zasad jak dogadać się z teściami

W dzisiejszych czasach niewiele świeżo poślubionych par może pozwolić sobie od razu na samodzielne mieszkanie. Większość młodych małżeństw mieszka więc pod jednym dachem z rodzicami, dopóki nie będzie stać ich na własne lokum. Wspólne mieszkanie powoduje jednak wiele sytuacji konfliktowych, ponieważ każdy z domowników ma inny temperament i różne przyzwyczajenia. Jak zatem ułożyć sobie relacje z rodzicami męża lub żony, aby wspólne życie nie przypominało dowcipów o wrednej teściowej?

1. Szanuj dom teścia swego póki nie dorobisz się własnego

Wprowadzając się do domu męża lub żony dobrze jest poznać zwyczaje w nim panujące. Sprawdza się tu bowiem powiedzenie „co kraj, to obyczaj", zatem jeśli nawet w naszym rodzinnym domu panowały inne zasady, nie powinniśmy próbować na siłę wprowadzać ich w życie. Dojście do wzajemnego kompromisu wymaga czasu i cierpliwości od obu stron. Świeżo upieczona żona źle wypadnie w oczach teściowej, jeśli zacznie przewracać jej dotychczasowe królestwo do góry nogami. Dlatego zamiast zaprowadzania drastycznych rewolucji w kuchni, na początek lepiej będzie tylko od czasu do czasu wprowadzić nowe danie do domowego jadłospisu. Teściowa będzie z pewnością zachwycona i poczuje się doceniona, jeśli synowa poprosi ją o przepis na ulubione danie jej syna. Z kolei jeśli to mąż ma zamieszkać z rodzicami żony, lepiej żeby nie przyprowadzał wieczorami kolegów na „męskie" spotkania, zwłaszcza jeśli teściowe przywykli wcześnie chodzić spać. Nie zaszkodzi natomiast, jeśli okaże pomoc swojej małżonce w domowych czynnościach.

2. Kochaj małżonka swego...i pokaż to teściowej

Każda matka chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego niezwykle ważne jest dla niej, aby spędziło życie u boku osoby, która je szanuje i kocha. Pokaż więc swoje uczucie i przywiązanie do męża/żony. Nie chodzi o manifestowanie uczuć, ale okazywanie miłości w drobnych gestach. Nie narzekaj na swojego małżonka, ponieważ teściowa może odebrać to jako osobisty przytyk. To w końcu ona go wychowała, zatem zamiast krytykować swoją drugą połówkę, szukaj pretekstu do pochwał.

3. Małżeńskiej sprzeczki nie zamieniaj w wojnę domową

Każde małżeństwo niezależnie od stażu przeżywa swoje lepsze i gorsze dni. Jeśli dojdzie między Wami do sprzeczki, uporajcie się z nią sami i nie angażujcie w nią teściów. W podobnych sytuacjach staną po stronie własnej córki lub syna, a to z kolei zamknie błędne koło wzajemnych pretensji i frustracji. Drobne nieporozumienia załatwiajcie między sobą - to Wasze kłótnie i teściowie nie muszą brać w nich udziału.

4. Nie krytykuj teściów, bo kto pod kim dołki kopie, tan sam w nie wpada

Nawet jeśli trudno Ci zaakceptować wady teściów, nie krytykuj ich przed swoją drugą połówką. To przede wszystkim jego/jej rodzice i choćby z tego względu należy im się szacunek i zrozumienie. Konflikty nie znikną, jeśli na siłę będziesz próbować przeciągnąć małżonka na swoją stronę. Co gorsza, jeśli będziesz próbować podważać ich autorytet, kłótnie mogą zdarzać się o wiele częściej i to Ty będziesz w nich stroną przegraną. Wbrew pozorom, atak nie jest najlepszą obroną. Jeśli jednak nie możesz znieść zachowania teścia lub teściowej, porozmawiaj ze swoim małżonkiem, ale zrób to w sposób delikatny i taktowny.

5. Nie każda rada teściowej to wilk w owczej skórze.

Jeśli teściowa chce udzielać rad dotyczących np. sposobu prowadzenia domu, nie zakładaj z góry, że chce na siłę ingerować w Wasze małżeństwo. Od czasu do czasu wysłuchaj uwag i skorzystaj z jej rad, a przekonasz się, że biorą się z sympatii i życzliwości. Jeśli weźmiesz zdanie teściowej pod uwagę przy podejmowaniu niektórych decyzji z pewnością podziała to jak miód na jej serce. Pokaż jednak, że w zasadniczych kwestiach masz własne zdanie i nie zamierzasz z niego rezygnować. Zaznaczysz w ten sposób swoją niezależność i pokażesz charyzmę, którą z pewnością doceni.

6. Dostrzeż w teściowej kobietę, a będzie Ci to zapamiętane

Teściowa to nie tylko...teściowa i matka naszej drugiej połowy. To również kobieta, która wciąż chce się podobać i pragnie być doceniana. Pochwal bluzkę, w której jest jej do twarzy lub nową fryzurę, poproś o przepis na pyszne danie, które przygotowała. Pamiętaj jednak, że komplement musi być szczery, ponieważ teściowa od razu wyczuje fałsz w Twoim zachowaniu. Jeśli zbliżają się jej urodziny lub imieniny kup jej stylowy drobiazg, który przypadnie jej do gustu.

7. Wejdź z teściami na wspólną orbitę

Jeśli czasem masz wrażenie, że z teściami nie sposób się dogadać, to mimo wszystko spróbuj znaleźć z nimi wspólny język i wspólną płaszczyznę porozumienia. Jeżeli rodzice Twojej drugiej połówki nadal są aktywni zawodowo, spróbuj dowiedzieć się, co słychać u nich w pracy. Poznaj ich problemy, zmartwienia i niepokoje. Jeśli zobaczą troskę i zainteresowanie z Twojej strony, być może sami się otworzą, a znalezienie dobrego tematu do rozmowy przestanie przypominać zdobycie Mount Everestu.

8. Tylko wy wiecie, co jest najlepsze dla Waszego dziecka, ale warto docenić doświadczenie teściów

Jeśli w małżeństwie pojawią się dzieci, teściowie z pewnością zechcą brać udział w ich wychowaniu. Ostatnie słowo należy jednak wyłącznie do rodziców dziecka, nawet jeśli dziadkowie nie chcą się  z nim zgodzić. Teściowie mogą pomóc w wychowaniu wnuka i dzielić się swoim doświadczeniem, ale powinni uszanować nową rodzinę, która mieszka pod jednym dachem. Jeżeli jednak za bardzo narzucają się ze swoimi metodami wychowawczymi należy poważnie z nimi porozmawiać. Z drugiej strony, Wy jako rodzice nie powinniście nadużywać pomocy teściów w opiece nad dzieckiem. Babcia to przydatna instytucja, ale jak każdy człowiek ma prawo do własnego życia i wolnego czasu. Ma zatem prawo odmówić kolejnego weekendu opieki nad dzieckiem, a Wy nie powinniście się z tego powodu obrażać.

 

Życzymy powodzenia!

 

Małgorzata Gleń

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Miłość na odległość

Miłość na odległość

Związków na odległość ciągle przybywa. Dla jednych jest to chwilowa niedogodność, a dla innych sposób na życie. Partnerów dzielą często setki...
Czytaj więcej
„Wszystko jest na mojej głowie!”, czyli trudne rozmowy o emocjach

„Wszystko jest na mojej głowie!”, czyli trudne rozmowy o emocjach

Nadszedł gorący czas przygotowań. Do dnia ślubu zostało już niewiele czasu a jest jeszcze tyle do zrobienia, tyle guzików do dopięcia,...
Czytaj więcej
On, ona i monotonia

On, ona i monotonia

Monotonia prędzej czy później dopada każdy związek. Wkrada się do Waszej sypialni, rozmów czy rozrywek. Potrafi skutecznie zepsuć relacje nawet najlepiej...
Czytaj więcej
Ratunku, będziemy mieli dziecko! Piękna i zadbana przyszła mama

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Piękna i zadbana przyszła mama

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie, ale nie zapominać przy tym o urodzie. Jak już ustaliliśmy wcześniej, ciąża nie...
Czytaj więcej
Randkowanie w PRL-u

Randkowanie w PRL-u

Fakt, że nazywasz określonego mężczyznę swoim narzeczonym czy mężem świadczy o tym, że macie za sobą burzliwy okres pierwszych randek. Rządzi...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2023 - SuperSluby.pl