Logowanie

Ślubne tematy

 

Życie we czwórkę, czyli 8 prostych zasad jak dogadać się z teściami

Życie we czwórkę, czyli 8 prostych zasad jak dogadać się z teściami

W dzisiejszych czasach niewiele świeżo poślubionych par może pozwolić sobie od razu na samodzielne mieszkanie. Większość młodych małżeństw mieszka więc pod jednym dachem z rodzicami, dopóki nie będzie stać ich na własne lokum. Wspólne mieszkanie powoduje jednak wiele sytuacji konfliktowych, ponieważ każdy z domowników ma inny temperament i różne przyzwyczajenia. Jak zatem ułożyć sobie relacje z rodzicami męża lub żony, aby wspólne życie nie przypominało dowcipów o wrednej teściowej?

1. Szanuj dom teścia swego póki nie dorobisz się własnego

Wprowadzając się do domu męża lub żony dobrze jest poznać zwyczaje w nim panujące. Sprawdza się tu bowiem powiedzenie „co kraj, to obyczaj", zatem jeśli nawet w naszym rodzinnym domu panowały inne zasady, nie powinniśmy próbować na siłę wprowadzać ich w życie. Dojście do wzajemnego kompromisu wymaga czasu i cierpliwości od obu stron. Świeżo upieczona żona źle wypadnie w oczach teściowej, jeśli zacznie przewracać jej dotychczasowe królestwo do góry nogami. Dlatego zamiast zaprowadzania drastycznych rewolucji w kuchni, na początek lepiej będzie tylko od czasu do czasu wprowadzić nowe danie do domowego jadłospisu. Teściowa będzie z pewnością zachwycona i poczuje się doceniona, jeśli synowa poprosi ją o przepis na ulubione danie jej syna. Z kolei jeśli to mąż ma zamieszkać z rodzicami żony, lepiej żeby nie przyprowadzał wieczorami kolegów na „męskie" spotkania, zwłaszcza jeśli teściowe przywykli wcześnie chodzić spać. Nie zaszkodzi natomiast, jeśli okaże pomoc swojej małżonce w domowych czynnościach.

2. Kochaj małżonka swego...i pokaż to teściowej

Każda matka chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego niezwykle ważne jest dla niej, aby spędziło życie u boku osoby, która je szanuje i kocha. Pokaż więc swoje uczucie i przywiązanie do męża/żony. Nie chodzi o manifestowanie uczuć, ale okazywanie miłości w drobnych gestach. Nie narzekaj na swojego małżonka, ponieważ teściowa może odebrać to jako osobisty przytyk. To w końcu ona go wychowała, zatem zamiast krytykować swoją drugą połówkę, szukaj pretekstu do pochwał.

3. Małżeńskiej sprzeczki nie zamieniaj w wojnę domową

Każde małżeństwo niezależnie od stażu przeżywa swoje lepsze i gorsze dni. Jeśli dojdzie między Wami do sprzeczki, uporajcie się z nią sami i nie angażujcie w nią teściów. W podobnych sytuacjach staną po stronie własnej córki lub syna, a to z kolei zamknie błędne koło wzajemnych pretensji i frustracji. Drobne nieporozumienia załatwiajcie między sobą - to Wasze kłótnie i teściowie nie muszą brać w nich udziału.

4. Nie krytykuj teściów, bo kto pod kim dołki kopie, tan sam w nie wpada

Nawet jeśli trudno Ci zaakceptować wady teściów, nie krytykuj ich przed swoją drugą połówką. To przede wszystkim jego/jej rodzice i choćby z tego względu należy im się szacunek i zrozumienie. Konflikty nie znikną, jeśli na siłę będziesz próbować przeciągnąć małżonka na swoją stronę. Co gorsza, jeśli będziesz próbować podważać ich autorytet, kłótnie mogą zdarzać się o wiele częściej i to Ty będziesz w nich stroną przegraną. Wbrew pozorom, atak nie jest najlepszą obroną. Jeśli jednak nie możesz znieść zachowania teścia lub teściowej, porozmawiaj ze swoim małżonkiem, ale zrób to w sposób delikatny i taktowny.

5. Nie każda rada teściowej to wilk w owczej skórze.

Jeśli teściowa chce udzielać rad dotyczących np. sposobu prowadzenia domu, nie zakładaj z góry, że chce na siłę ingerować w Wasze małżeństwo. Od czasu do czasu wysłuchaj uwag i skorzystaj z jej rad, a przekonasz się, że biorą się z sympatii i życzliwości. Jeśli weźmiesz zdanie teściowej pod uwagę przy podejmowaniu niektórych decyzji z pewnością podziała to jak miód na jej serce. Pokaż jednak, że w zasadniczych kwestiach masz własne zdanie i nie zamierzasz z niego rezygnować. Zaznaczysz w ten sposób swoją niezależność i pokażesz charyzmę, którą z pewnością doceni.

6. Dostrzeż w teściowej kobietę, a będzie Ci to zapamiętane

Teściowa to nie tylko...teściowa i matka naszej drugiej połowy. To również kobieta, która wciąż chce się podobać i pragnie być doceniana. Pochwal bluzkę, w której jest jej do twarzy lub nową fryzurę, poproś o przepis na pyszne danie, które przygotowała. Pamiętaj jednak, że komplement musi być szczery, ponieważ teściowa od razu wyczuje fałsz w Twoim zachowaniu. Jeśli zbliżają się jej urodziny lub imieniny kup jej stylowy drobiazg, który przypadnie jej do gustu.

7. Wejdź z teściami na wspólną orbitę

Jeśli czasem masz wrażenie, że z teściami nie sposób się dogadać, to mimo wszystko spróbuj znaleźć z nimi wspólny język i wspólną płaszczyznę porozumienia. Jeżeli rodzice Twojej drugiej połówki nadal są aktywni zawodowo, spróbuj dowiedzieć się, co słychać u nich w pracy. Poznaj ich problemy, zmartwienia i niepokoje. Jeśli zobaczą troskę i zainteresowanie z Twojej strony, być może sami się otworzą, a znalezienie dobrego tematu do rozmowy przestanie przypominać zdobycie Mount Everestu.

8. Tylko wy wiecie, co jest najlepsze dla Waszego dziecka, ale warto docenić doświadczenie teściów

Jeśli w małżeństwie pojawią się dzieci, teściowie z pewnością zechcą brać udział w ich wychowaniu. Ostatnie słowo należy jednak wyłącznie do rodziców dziecka, nawet jeśli dziadkowie nie chcą się  z nim zgodzić. Teściowie mogą pomóc w wychowaniu wnuka i dzielić się swoim doświadczeniem, ale powinni uszanować nową rodzinę, która mieszka pod jednym dachem. Jeżeli jednak za bardzo narzucają się ze swoimi metodami wychowawczymi należy poważnie z nimi porozmawiać. Z drugiej strony, Wy jako rodzice nie powinniście nadużywać pomocy teściów w opiece nad dzieckiem. Babcia to przydatna instytucja, ale jak każdy człowiek ma prawo do własnego życia i wolnego czasu. Ma zatem prawo odmówić kolejnego weekendu opieki nad dzieckiem, a Wy nie powinniście się z tego powodu obrażać.

 

Życzymy powodzenia!

 

Małgorzata Gleń

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

Pierwsze wzmianki na temat przyjaźni znajdujemy już za czasów Arystotelesa. Według filozofa, jest to jedna z cnót człowieka. Na temat przyjaźni...
Czytaj więcej
Imprezy na każdą okazję! Chrzciny naszego maluszka

Imprezy na każdą okazję! Chrzciny naszego maluszka

Chrzest to ważny moment w życiu każdego chrześcijanina. Wiadomo jednak, że oprócz sakramentu udzielonego dziecku, istotne jest także świętowanie tego jedynego...
Czytaj więcej
Wyznanie miłosne zawieszone na moście

Wyznanie miłosne zawieszone na moście

Przepis jest prosty, potrzebne są: kłódka, kluczyk, para zadurzonych w sobie ludzi i marker bądź scyzoryk. A wykonanie? Po pierwsze należy...
Czytaj więcej
Horoskop erotyczny na 2012 rok

Horoskop erotyczny na 2012 rok

Marzycie o znalezieniu partenra na całe życie? A może interesuje Was tylko przelotny romans? O tym, z jakim mężczyzną będzie Wam...
Czytaj więcej
Seksualna rewolucja, czyli unikamy łóżkowych gaf!

Seksualna rewolucja, czyli unikamy łóżkowych gaf!

Każdemu, nawet najbardziej wyrafinowanemu i doświadczonemu kochankowi zdarzają się łóżkowe pomyłki. Jedni obracają je w żart, drudzy zamykają się w sobie...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2019 - SuperSluby.pl