Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Chłopiec czy dziewczynka?

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Chłopiec czy dziewczynka?

To już ostatni odcinek naszego cyklu o dzidziusiach. Mamy nadzieję, że pomogliśmy wszystkim przyszłym Mamom i Tatusiom odpowiadając na najbardziej nurtujące pytania. Na koniec chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące płci dziecka. Czy można zaplanować urodzenie dziewczynki lub chłopca? Od czego zależy płeć? Czytajcie, dowiadujcie się, planujcie ciążę! Miłej lektury Mamusie i Tatusiowie.

Z genetyką na „ty"

Wszystko jest uwarunkowane genami. Każda komórka w ciele człowieka posiada w jadrze 23 pary chromosomów. Pierwsze 22 odpowiadają za czynności i budowę ustroju, natomiast ostatnia para, określa płeć. Pokrótce: kobieca komórka jajowa zawsze posiada chromosom X, męski plemnik może zawierać chromosomy X lub Y. X+X=XX, co daje płeć żeńską, natomiast X+Y=XY, czyli płeć męska. Czy można pobawić się w genetyka i zaplanować płeć dziecka?

Metody planowania płci

Jest ich kilka, ale sprawdzalność żadnej z nich nie została potwierdzona w stu procentach. Oto najpopularniejsze sposoby na zaplanowanie płci dziecka:

- Metoda ewolucyjna - polega na bacznym obserwowaniu swojego ciała, a dokładniej mówiąc cyklu miesiączkowego i momentu owulacji. Pomocne w niej będą mierzenie temperatury ciała i ocena śluzu, jak również testy owulacyjne, które bez problemu można kupić w aptekach. Przy dokładnych pomiarach, prawdopodobieństwo „trafienia" w pożądaną płeć wynosi nawet 80 proc.!

- Metoda dietetyczna - istnieje kilka jej wersji: pierwsza polega na doborze odpowiednich składników swojego jadłospisu. Panie, które pragną urodzić chłopca, powinny spożywać produkty słone, natomiast kobiety chcące posiadać córeczkę - słodkie. Dietę należy rozpocząć około 6 tygodni przed planowanym poczęciem. Druga wersja diety mówi o spożywaniu produktów bogatych w wapń i magnez (jeżeli chcecie począć dziewczynkę) lub zawierającej dużo sodu i potasu (dla pragnących począć chłopca). Nie należy przesadzać. Zbyt jednostronny jadłospis może negatywnie odbić się na Waszym zdrowiu! Skuteczność obu wersji metody dietetycznej nie jest potwierdzona liczbowo, co świadczy o ich niewielkim stopniu wiarygodności...

- Metody laboratoryjne - polegają na rozróżnieniu plemników i ich selekcji poprzez odwirowanie. Brzmi groźnie, w gruncie rzeczy chodzi tu głównie o sztuczne zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem określonego rodzaju. Sposób ten jest kosztowny i skomplikowany. Najczęściej stosuje się go, jeżeli od płci dziecka mogą zależeć dziedziczone przez nie choroby, np. hemofilia.

-Metoda Shettlesa - rozróżnia żywotność i szybkość plemników. Te o chromosomie X są bardziej żywotne, lecz wolniejsze, natomiast plemniki „męskie" żyją krócej, ale są szybsze i mniejsze. Dlatego, aby począć dziewczynkę, do zapłodnienia powinno dojść 1-2 dni przed owulacją.

- Metoda cykliczna - oparta jest o potencjał elektryczny plemników oraz ich cykliczne przyciąganie lub odpychanie przez komórkę jajową. Aby ją zastosować, należy ustalić indywidualny kalendarz płodności, uwzględniający datę urodzenia, grupę krwi, datę pierwszej miesiączki oraz przebieg cyklów miesiączkowych kobiety. Autor metody zapewnia o niemalże stu procentowej skuteczności, jednak polscy badacze nie są aż takimi optymistami...

Ludowe prawdy

Ponoć płeć dziecka można wyczytać z apetytu, zachowania, wyglądu przyszłej mamy, a nawet z tego, w którą stronę zwrócona jest jej głowa, gdy śpi! Dla rozluźnienia, z lekkim uśmiechem i przymrużeniem oka, prezentujemy domowe metody na „test płci":

- Przyjrzyjcie się brzuszkowi: spiczasty i rozciągnięty na boki wróży chłopca, natomiast kulisty - dziewczynkę.

- Pupa prawdę Wam powie: jeżeli znacznie się zaokrągliła, możecie kupować różowe ubranka, jeżeli nadal pozostaje smukła, możecie spodziewać się chłopca.

- Ponoć najłatwiej rozpoznać płeć poprzez pytanie: „Na co masz zachcianki?". Jeżeli w odpowiedzi usłyszymy „Słodycze!", oznacza to, ze przyszła mama spodziewa się córeczki, natomiast ogórki kiszone ze śledziem wróżą chłopca. Jednak czy mężczyzna nie może być łasuchem?

- Istnieje również przesąd, że sypianie z głową skierowaną w stronę północną obwieszcza narodziny chłopca, natomiast w południową - dziewczynki. Co jednak począć, jeżeli nasze łóżko skierowane jest na wschód lub zachód?!

 

Prawdziwą pewność da Wam jedynie USG po 9 tygodniu. Jednak czy to ważne, jaka będzie płeć Waszego maleństwa? Najistotniejsze jest to, żeby było zdrowe i kochane! Trzymamy za Was kciuki drodzy Rodzice!

 

Marta Podczarska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Baby do garów?

Baby do garów?

Mimo nieustannych i gwałtownych przemian, którym poddawany jest współczesny świat, istnieje pewna strefa stałych przekonań i oczekiwań formułowanych wobec członków społeczeństwa....
Czytaj więcej
Poskromienie złośnicy, czyli dlaczego mężczyźni kochają zołzy?

Poskromienie złośnicy, czyli dlaczego mężczyźni kochają zołzy?

Nieustannie wpatrujesz się w okno, ponieważ On spóźnia się już pół godziny, a pyszny obiad, który dla niego przygotowałaś stygnie? Zrywasz...
Czytaj więcej
Małżeństwo z portalu randkowego

Małżeństwo z portalu randkowego

W dzisiejszym świecie coraz więcej nawiązywanych przez nas relacji zapośredniczonych jest przez elektronikę. Częściej rozmawiamy z kimś na Facebooku czy przez...
Czytaj więcej
Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Kto powiedział, że uroczysta i podniosła atmosfera, jaka towarzyszy ceremonii zaślubin zdarza się tylko raz w życiu? Okazuje się, że po...
Czytaj więcej
Ratunku, będziemy mieli dziecko! Seks w ciąży

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Seks w ciąży

Jak wiadomo w ciąży hormony szaleją. Bywa, że macie ogromną ochotę ma seks, jednak obawiacie się o zdrowie swoje, a przede...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2018 - SuperSluby.pl