Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Chłopiec czy dziewczynka?

Ratunku, będziemy mieli dziecko! Chłopiec czy dziewczynka?

To już ostatni odcinek naszego cyklu o dzidziusiach. Mamy nadzieję, że pomogliśmy wszystkim przyszłym Mamom i Tatusiom odpowiadając na najbardziej nurtujące pytania. Na koniec chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące płci dziecka. Czy można zaplanować urodzenie dziewczynki lub chłopca? Od czego zależy płeć? Czytajcie, dowiadujcie się, planujcie ciążę! Miłej lektury Mamusie i Tatusiowie.

Z genetyką na „ty"

Wszystko jest uwarunkowane genami. Każda komórka w ciele człowieka posiada w jadrze 23 pary chromosomów. Pierwsze 22 odpowiadają za czynności i budowę ustroju, natomiast ostatnia para, określa płeć. Pokrótce: kobieca komórka jajowa zawsze posiada chromosom X, męski plemnik może zawierać chromosomy X lub Y. X+X=XX, co daje płeć żeńską, natomiast X+Y=XY, czyli płeć męska. Czy można pobawić się w genetyka i zaplanować płeć dziecka?

Metody planowania płci

Jest ich kilka, ale sprawdzalność żadnej z nich nie została potwierdzona w stu procentach. Oto najpopularniejsze sposoby na zaplanowanie płci dziecka:

- Metoda ewolucyjna - polega na bacznym obserwowaniu swojego ciała, a dokładniej mówiąc cyklu miesiączkowego i momentu owulacji. Pomocne w niej będą mierzenie temperatury ciała i ocena śluzu, jak również testy owulacyjne, które bez problemu można kupić w aptekach. Przy dokładnych pomiarach, prawdopodobieństwo „trafienia" w pożądaną płeć wynosi nawet 80 proc.!

- Metoda dietetyczna - istnieje kilka jej wersji: pierwsza polega na doborze odpowiednich składników swojego jadłospisu. Panie, które pragną urodzić chłopca, powinny spożywać produkty słone, natomiast kobiety chcące posiadać córeczkę - słodkie. Dietę należy rozpocząć około 6 tygodni przed planowanym poczęciem. Druga wersja diety mówi o spożywaniu produktów bogatych w wapń i magnez (jeżeli chcecie począć dziewczynkę) lub zawierającej dużo sodu i potasu (dla pragnących począć chłopca). Nie należy przesadzać. Zbyt jednostronny jadłospis może negatywnie odbić się na Waszym zdrowiu! Skuteczność obu wersji metody dietetycznej nie jest potwierdzona liczbowo, co świadczy o ich niewielkim stopniu wiarygodności...

- Metody laboratoryjne - polegają na rozróżnieniu plemników i ich selekcji poprzez odwirowanie. Brzmi groźnie, w gruncie rzeczy chodzi tu głównie o sztuczne zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem określonego rodzaju. Sposób ten jest kosztowny i skomplikowany. Najczęściej stosuje się go, jeżeli od płci dziecka mogą zależeć dziedziczone przez nie choroby, np. hemofilia.

-Metoda Shettlesa - rozróżnia żywotność i szybkość plemników. Te o chromosomie X są bardziej żywotne, lecz wolniejsze, natomiast plemniki „męskie" żyją krócej, ale są szybsze i mniejsze. Dlatego, aby począć dziewczynkę, do zapłodnienia powinno dojść 1-2 dni przed owulacją.

- Metoda cykliczna - oparta jest o potencjał elektryczny plemników oraz ich cykliczne przyciąganie lub odpychanie przez komórkę jajową. Aby ją zastosować, należy ustalić indywidualny kalendarz płodności, uwzględniający datę urodzenia, grupę krwi, datę pierwszej miesiączki oraz przebieg cyklów miesiączkowych kobiety. Autor metody zapewnia o niemalże stu procentowej skuteczności, jednak polscy badacze nie są aż takimi optymistami...

Ludowe prawdy

Ponoć płeć dziecka można wyczytać z apetytu, zachowania, wyglądu przyszłej mamy, a nawet z tego, w którą stronę zwrócona jest jej głowa, gdy śpi! Dla rozluźnienia, z lekkim uśmiechem i przymrużeniem oka, prezentujemy domowe metody na „test płci":

- Przyjrzyjcie się brzuszkowi: spiczasty i rozciągnięty na boki wróży chłopca, natomiast kulisty - dziewczynkę.

- Pupa prawdę Wam powie: jeżeli znacznie się zaokrągliła, możecie kupować różowe ubranka, jeżeli nadal pozostaje smukła, możecie spodziewać się chłopca.

- Ponoć najłatwiej rozpoznać płeć poprzez pytanie: „Na co masz zachcianki?". Jeżeli w odpowiedzi usłyszymy „Słodycze!", oznacza to, ze przyszła mama spodziewa się córeczki, natomiast ogórki kiszone ze śledziem wróżą chłopca. Jednak czy mężczyzna nie może być łasuchem?

- Istnieje również przesąd, że sypianie z głową skierowaną w stronę północną obwieszcza narodziny chłopca, natomiast w południową - dziewczynki. Co jednak począć, jeżeli nasze łóżko skierowane jest na wschód lub zachód?!

 

Prawdziwą pewność da Wam jedynie USG po 9 tygodniu. Jednak czy to ważne, jaka będzie płeć Waszego maleństwa? Najistotniejsze jest to, żeby było zdrowe i kochane! Trzymamy za Was kciuki drodzy Rodzice!

 

Marta Podczarska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ona i On
Czy miłość potrzebuje obrączki? Przedślubne mieszkanie we dwoje

Czy miłość potrzebuje obrączki? Przedślubne mieszkanie we dwoje

Jesteście już ze sobą na tyle długo, że w końcu zdecydowaliście się razem zamieszkać jeszcze przed ślubem? Wspólne mieszkanie może być...
Czytaj więcej
Jak przetrwać… Euro?

Jak przetrwać… Euro?

Co zrobić, jeżeli takie słowa jak spalony, karny czy rzut rożny są Ci całkowicie obce? Jak przeżyć mistrzostwa? Rady dla kobiet,...
Czytaj więcej
Seksualna rewolucja, czyli filmujemy noc poślubną!

Seksualna rewolucja, czyli filmujemy noc poślubną!

Noc poślubną sfilmuję - takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w prasie lub Internecie. Nowożeńcom przestały wystarczać tradycyjne fotografie w studiu...
Czytaj więcej
Magiczne Święta – Wasza pierwsza wspólna Wigilia

Magiczne Święta – Wasza pierwsza wspólna Wigilia

Do tej pory każde z Was spędzało Wigilię ze swoją rodziną. Jednak po ślubie zaczynają się świąteczne schody... Teściowa nalega na...
Czytaj więcej
Randkowanie w PRL-u

Randkowanie w PRL-u

Fakt, że nazywasz określonego mężczyznę swoim narzeczonym czy mężem świadczy o tym, że macie za sobą burzliwy okres pierwszych randek. Rządzi...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2019 - SuperSluby.pl