Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Ślub i wesele a żałoba

Ślub i wesele a żałoba

Choć trudny i smutny, temat ten jest bardzo życiowy. Zdarza się, że podczas planowania ślubu i wesela umiera ktoś bliski. Z jednej strony towarzyszy nam rozpacz i ból po stracie, z drugiej zaś przygotowania idą pełna parą, sala weselna jest zarezerwowana, termin ślubu zaklepany, suknia ślubna wisi w szafie... Co począć? Odwołać ślub, czy zrezygnować z przyjęcia weselnego? Jak dyplomatycznie wyjść z tej sytuacji nie raniąc przy tym niczyich uczuć?

Smutny problem...

Na forach internetowych możemy przeczytać mnóstwo postów, z pytaniami, na które ciężko znaleźć odpowiedź:

„Mam problem i proszę o radę! Na początku września zmarł mój ojciec. W maju przyszłego roku mam zaplanowany ślub i wesele. Nie wiem co teraz mam zrobić? Od razu po śmierci taty powiedziałam, że odwołujemy ślub, ponieważ nie wyobrażam sobie być szczęśliwa po tak krótkim czasie. Jednak po miesiącu mam coraz większe wątpliwości..."

„Na początku kwietnia br. zmarł brat mojego narzeczonego, ślub zaplanowaliśmy na połowę września już w styczniu. Formalności zostały załatwione. Problem polega na tym, że mój przyszły mąż jest marynarzem i nie możemy sobie obrać dowolnego terminu... Jesteśmy oboje wierzący, mamy po 30 lat i chcielibyśmy mieć dzieci, a wiadomo im dalej tym gorzej kobieta znosi ciążę..."

Dylemat związany ze ślubem podczas żałoby, nie zawsze dotyczy osoby zmarłej z naszej rodziny. Co począć, kiedy wydarzyła się tragedia rangi państwowej i w kraju wprowadzono żałobę narodową?

„...ten dzień miałam zaplanowany szczegółowo od dawna, bałam się jedynie o to, czy dopisze pogoda. Teraz mam zupełnie inne zmartwienie. Jak będzie wyglądało moje wesele, sam ślub, podczas żałoby narodowej?"

Chcielibyśmy dzisiaj odnieść się do tego smutnego problemu, który trapi niejedną parę... Mamy nadzieję, że choć trochę pomożemy Wam w trudnych chwilach.

Żałoba a uregulowania prawne

Nie istnieją żadne przepisy mówiące o długości trwania żałoby. Nie musimy więc obawiać się, że złamiemy prawo kościelne. Jedynym regulatorem jest w tej sprawie tradycja, również ta religijna. Trudno jednak cieszyć się i bawić w obliczu tragedii rodzinnej. Dlatego sprawa długości trwania żałoby powinna być indywidualnie rozważona w sumieniu Państwa Młodych. Jeżeli umiera osoba z najbliższej rodziny, z szacunku dla jej pamięci, żałoba trwa zwykle rok. Jednak co począć, kiedy wszystko jest już zaplanowane i odwołanie ślubu i wesela wiązałoby się z poniesieniem ogromnych kosztów?

Dyplomatyczne rozwiązania

Nie rezygnując z ceremonii ślubu, jak również wesela, można ograniczyć niektóre elementy, wiążące się z wesołą zabawą. Jeżeli chodzi o wesele, zrezygnujmy z szalonych tańców, oczepin i śpiewów. W przypadku, kiedy wynajęliśmy zespół lub DJ-a, poprośmy o zmianę repertuaru na bardziej stonowany, spokojny i melodyjny, a mniej skoczny. Parkietowe pląsy zamieńmy na spokojne kołysanie się przy dźwiękach muzyki. Wszystko stonujmy, nie odmawiając sobie przy tym miłej atmosfery. Innym rozwiązaniem jest przesunięcie terminu uroczystości zaślubin. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki krok... Jeżeli nie chcemy organizować wesela, spotkajmy się na uroczystym obiedzie. Uczcijmy ten dzień, ale w sposób mniej zabawowy.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zastanówmy się, czy zmarła osoba życzyłaby sobie umartwiania się w żałobie, czy jej dewizą życiową nie było „Carpe diem!". Pamiętajmy też, że żałoba powinna być noszona w sercu, a nie wystawiana na pokaz. Decyzję pozostawiamy Wam, nikomu nie życząc tak trudnych wyborów!

 

Marta Podczarska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Zabawa bez zdrady

Zabawa bez zdrady

Popularne nie od dziś wieczory kawalerskie i panieńskie stały się tradycją. Czasem jednak pomysły przyjaciół chcących zapewnić nam wspaniałą zabawę, stają...
Czytaj więcej
10 powodów, dla których warto wziąć ślub

10 powodów, dla których warto wziąć ślub

Ten artykuł przygotowaliśmy specjalnie z myślą o niedowiarkach oraz tych, którzy stronią od małżeńskich zobowiązań. Z lekkim przymrużeniem oka przyglądamy się...
Czytaj więcej
Panna Młoda coraz starsza

Panna Młoda coraz starsza

Dawniej dziewczyny wychodziły za mąż zaraz po maturze. Jeszcze kilka lat temu, większość kobiet brała ślub w wieku 20-24 lata. Dzisiaj...
Czytaj więcej
Czy zostaniesz moim… mężem? – czyli opinie forumowiczek na temat oświadczającej się kobiety

Czy zostaniesz moim… mężem? – czyli opinie forumowiczek na temat oświadczającej się kobiety

Igranie z tradycjami weselnymi pozwala każdej z nas wnieść coś indywidualnego do znanego schematu (biała sukienka, kościół, limuzyna, pierwszy taniec, rzucanie...
Czytaj więcej
Ślubne wierszyki, czyli teksty na etykiety z ciastem weselnym, butelki z alkoholami, podziękowania dla gości…

Ślubne wierszyki, czyli teksty na etykiety z ciastem weselnym, butelki z alkoholami, podziękowania dla gości…

Co by tu napisać na tych wszystkich etykietkach, winietkach, podziękowaniach i zaproszeniach? To pytanie, które często kłębi się w ...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl