Logowanie

Ślubne tematy

 

Alergia na biżuterię

Alergia na biżuterię

Jeżeli w przeszłości nasza skóra, w kontakcie z pierścionkiem, naszyjnikiem czy kolczykami zareagowała zaczerwienieniem, wysypką i swędzeniem, prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników biżuterii. Warto obserwować jakie metale są przez nas źle tolerowane, aby unikać kupowania i noszenia wyrobów mających je w składzie. Zamierzając kupić biżuterię w prezencie, warto zorientować się czy obdarowywana osoba nie cierpi na uczulenie na któryś z popularnych w jubilerstwie metali.

Jaki metal uczula najczęściej?

Nie wszystkie metale uczulają jednakowo często. Niektóre z nich są dosyć bezpieczne, natomiast noszenie innych wiąże się z dużym ryzykiem powstania reakcji alergicznej.

Złoto to metal, który uczula stosunkowo rzadko. Alergie powodują najczęściej wyroby o niskiej próbie, 8, 10-karatowe. Wynika to z faktu, że im niższa próba, tym mniejsza zawartość złota w stopie. Biżuteria z niskokaratowego złota zawiera inne metale i to zazwyczaj one są przyczyną alergii. Inne metale szlachetne, takie jak platyna i srebro, podobnie jak złoto rzadko uczulają.

Nikiel to silny alergen. Jego zawartość w biżuterii powinna być ściśle przestrzegana przez producentów. Powszechnie obecny w biżuterii, a także w metalowych elementach ubioru, takich jak sprzączki, guziki, różnego rodzaju zapinki, jest najczęstszą przyczyną tego rodzaju alergii.

Chrom może być ryzykownym prezentem, gdyż często powoduje uczulenie.

 

Trzy rodzaje reakcji alergicznych na kontakt z biżuterią:

Czernienie skóry - poprzez kontakt metalu ze skórą ludzką oddzielają się cząstki metalu osadzając się na wierzchniej warstwie naskórka. Jest to efekt ścierania się metalu i przemiany chemicznej bezpośrednio na skórze ludzkiej. Zjawisko to jest dosyć często spotykane i nie jest związane z żadnymi stanami zapalnymi ludzkiej skóry. Efekt ten może być zależny od indywidualnych cech organizmu ludzkiego oraz środowiska, w jakim się znajduje. Wszystkie powyższe symptomy występują niezwykle rzadko, a same metale szlachetne nie są mocnymi alergenami. Reakcji alergicznych na metal nie można się ustrzec i jedynie czynna obserwacja może jasno określić na jaki rodzaj biżuterii jesteśmy uczuleni.

Zapalenie skóry wywołane podrażnieniem przez metal - metal poprzez kontakt ze skórą i pod wpływem uwalniania się jonów metalu może uszkadzać warstwę zrogowaciałą naskórka przedostając się poprzez naskórek do skóry właściwej. Proces ten związany jest z korozją potową, której ulega metal tworząc jednocześnie jony. Jony te poprzez kontakt z miejscami odrapanymi powodują powstanie stanów zapalnych i prowadzą do objawów alergicznych na metal. U większości ludzi skóra radzi sobie bezobjawowo z procesem uwalniania się cząsteczek metalu. Jeżeli u Was pod wpływem użytkowania biżuterii pojawiają się jakieś zaczerwienienia czy stan zapalny, proponujemy chwilowe ściągnie biżuterii. Jeżeli objaw ten pojawia się częściej, oznaczać może alergię na dany metal.

Zapalenie skóry wywołane alergią na metal - jest następstwem podrażnienia skóry przez metal i wnikania znacznych ilości jego jonów do organizmu ludzkiego. Pot ludzki jest agresywnym środowiskiem korozyjnym i w znaczny sposób może przyspieszać proces korozji potowej. Główną przyczyną uczulenia mogą być różne zabiegi przekłuwania i stosowanie nieodpowiedniej biżuterii. Jeśli w świeżo przekłutym elemencie ciała znajdzie się element np. ze stopu zawierającego znaczne ilości niklu, to powstające w wyniku korozji potowej jony niklu łatwo wnikają przez ranę do organizmu, a układ immunologiczny myląc się wykształca nadmierny mechanizm obronny tworząc uczulenie np. na nikiel.

 

Rozwiązanie

Jeśli pojawił się u Was któryś z powyższych objawów, prawdopodobnie macie alergię na jeden z metali, zawartych w biżuterii, którą nosicie. Najlepiej od razu przestać używać ozdobę, która wywołała uczulenie i wybrać się do alergologa-dermatologa. Lekarz za pomocą odpowiedniego wywiadu i testów określi, czy rzeczywiście macie alergię i na jaki rodzaj metalu jesteście uczuleni. Jeśli jesteście alergikami, nieleczone uczulenie może doprowadzić nawet do stanów zapalnych skóry.

 

Uczulenie na biżuterię występuje u niewielkiej liczby osoób, ale warto się upewnić. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 

Lucyna Ramotowska

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Zdrowie i uroda
Plażuj z głową

Plażuj z głową

Lato w pełni i pogoda dopisuje, dlatego co raz więcej widzimy osób mocno opalonych. Ciemna, wręcz brązowa skóra nie wygląda atrakcyjnie,...
Czytaj więcej
Zdrowie w filiżance herbaty

Zdrowie w filiżance herbaty

Nie wszyscy lubią herbatę, ale istnieje szerokie grono jej amatorów. Ostatnio obserwujemy modę na herbaty smakowe, wśród których nie dziwi już...
Czytaj więcej
Podaruj sobie trochę luksusu

Podaruj sobie trochę luksusu

Kosmetyki z wysokich półek nie są w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Marzysz jednak o tym, by chociaż wypróbować znane marki?  Jest...
Czytaj więcej
Perfekcyjne rzęsy

Perfekcyjne rzęsy

Idealne rzęsy muszą być czarne, długie, dokładnie pokryte tuszem i oddzielone jedna od drugiej. Do cienkich rzęs należy stosować tusz pogrubiający,...
Czytaj więcej
Nogi do samej podłogi

Nogi do samej podłogi

Na co mężczyźni zwracają uwagę u kobiet? Oczywiście na piękne nogi! I nie chodzi tu o ich długość, kształt, czy to,...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl