Logowanie

Ślubne tematy

 

Jak powstaje obrączka?

Jak powstaje obrączka?

Najstarsza, najprostsza i najtańsza technologia polega na zwijaniu obrączek z taśmy, a następnie lutowaniu.  Po zlutowaniu obrączkę walcuje się za pomocą profilowanych rolek, obrabia mechanicznie, poleruje i ewentualnie osadza kamienie oraz nanosi powłoki dekoracyjne. Tak wykonane obrączki mają słaby punkt w postaci lutowania, co zmniejsza ich trwałość i może sprawiać trudności przy korekcie rozmiaru.  Taka obrączka przy powiększaniu lub zmniejszaniu jest narażona na pęknięcie w miejscu łączenia. Tą metodą wykonują obecnie obrączki tylko małe zakłady złotnicze.

Duże firmy, specjalizujące się w produkcji obrączek, produkują obrączki maszynowo. Surowcem do produkcji jest krążek z otworem (podkładka) lub złota rurka, z której odcina się potrzebny do dalszego procesu produkcyjnego pierścień.

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-1-419601.jpg

 
Następnie taki półprodukt poddawany jest walcowaniu i obróbce mechanicznej na obrabiarkach CNC (sterowanych numerycznie). 

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-2-ded666.jpg

 
W ostatniej fazie produkcji oprawia się w obrączce kamienie i ewentualnie nakłada powłoki ochronne i ozdobne. Najwięksi producenci półfabrykat do produkcji obrączek kupują w wyspecjalizowanych firmach. Ma on gwarantowany skład chemiczny i posiada stosowne atesty unijne.  Obecnie dużą wagę przywiązuje się do wyeliminowania niklu ze stopów złota, ze względu na częste alergie na ten metal. Renomowani producenci stosują wyłącznie stopy złota zupełnie pozbawione tego pierwiastka. Obrączki wykonane metodą bezszwową nie mają łączenia na obwodzie, są bardziej wytrzymałe i idealnie okrągłe.  Taką obrączkę można znacznie łatwiej w przyszłości powiększyć lub zmniejszyć bez ryzyka pęknięcia. Brylanty często oprawia się ręcznie.

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-3-53430a.jpg

 
Do producentów, którzy produkują obrączki tą metodą należą między innymi niemieckie firmy Breuning, Saint Maurice, a z polskich producentów firma PZ STELMACH, ŁAZUR, SWEPOL, Platinum Style, ZIRKON. Pełne kolekcje tych producentów można obejrzeć w salonach jubilerskich firmy TAXOR.

Nieliczne firmy wykonują obrączki metodą odlewania.  To tradycyjna technika, stosowana w przypadku produkcji złotej i srebrnej biżuterii.  Technika odlewania pozwala uzyskać kształty, które niedostępne są przy walcowaniu obrączek.  W tej metodzie można również zastosować różne oprawy kamieni, które przy innych technologiach produkcji nie są możliwe.

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-4-05e1b6.jpg

 
Powyższe zdjęcie przedstawia automatyczną linię odlewniczą firmy YASUI. Po odlaniu obrączki podlega ona obróbce mechanicznej w celu uzyskania ostatecznego kształtu, a następnie oprawia się w obrączce kamienie. Ze względu na dużą pracochłonność, duży udział pracy ręcznej, konieczność wykonania form do wszystkich rozmiarów poszczególnych modeli, a co za tym idzie duży koszt wykonania takich obrączek niewiele firm wykonuje dziś obrączki tą metodą.

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-5-ae5e78.jpg


Powyższe zdjęcie przedstawia stanowiska do obróbki ręcznej odlanych obrączek. Plusem tej metody jest brak ograniczeń w projektowaniu – odlać można praktycznie wszystko.  Obrączki metodą odlewania próżniowo-ciśnieniowego wykonuje między innymi firma Altra-Vision.  Nowoczesne odlewarki japońskiej firmy YASUI zapewniają doskonałą jakość odlewów. Nie bez znaczenia jest wysoka jakość stosowanych przez firmę stopów złota oraz utwardzanie termiczne obrączek po odlaniu.  Duży udział obróbki ręcznej nadaje tym obrączkom szczególny charakter.  Pełną kolekcję obrączek firmy Altra-Vision posiada w swojej ofercie firma TAXOR.

Materiały stosowane do produkcji obrączek

Złoto

Większość produkowanych w Polsce obrączek wykonana jest ze złota próby 585. Inne próby złota 750 czy 333 są mniej popularne. Obrączki ślubne produkuje się również z innych materiałów takich jak: platyna, tytan, srebro czy stal, ale sprzedaż tych obrączek w stosunku do obrączek złotych jest niewielka. Złoto próby 585 jest materiałem optymalnym pod względem wytrzymałości mechanicznej, odporności na korozję i działania środków chemicznych, estetyki oraz ceny.
Współcześnie stosowane do produkcji obrączek stopy złota gwarantują doskonałe właściwości pod każdym względem. Od zawartości czystego złota w stopie zależy próba złota. Próba 585 oznacza, że w stopie jest 58.5% czystego złota. Najpopularniejsze pierwiastki dodawane jako domieszki do złota: platyna, pallad, srebro, miedź, żelazo, kadm, nikiel, aluminium, cynk, mangan. Dodawane są w różnych proporcjach w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Niektóre domieszki obniżają temperaturę topnienia stopu, inne zmieniają właściwości mechaniczne, twardość lub kolor.
Obrączki w próbach 750 i 333 są również dostępne na polskim rynku. Jednym z producentów, który oferuje takie obrączki jest firma BREUNING

Kolory złota w obrączkach

Odpowiedni kolor złota uzyskuje się przez dobranie odpowiednio składników stopu.  Nie jest sprawą prostą uzyskanie oczekiwanego koloru przy zachowaniu właściwości mechanicznych stopu. Wyspecjalizowane firmy oferują tzw. ligury czyli gotowe stopy wielu metali w różnych proporcjach, które dodane do czystego złota zapewniają określony kolor i właściwości uzyskanego w ten sposób stopu.

Do produkcji obrączek najczęściej używa się trzech kolorów złota: żółtego, białego lub różowego. Warto zwrócić uwagę, że obrączki różnych producentów mogą się różnić odcieniem danego koloru, co wynika z różnego składu użytego stopu.
 

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-6-8888ab.jpg

Obrączki z białego złota  - rodowanie

Obrączki z tak zwanego białego złota w rzeczywistości mają barwę słomkowo żółtą.  Kolor ten uzyskiwany jest poprzez dodanie do stopu palladu, a dawniej niklu. Pallad jest metalem dość drogim i powoduje, że obrączki wykonane z białego złota palladowego są nawet o 10% droższe od żółtych.  Aby poprawić walory estetyczne i uzyskać snieżno-biały kolor większość producentów obrączki z białego złota roduje czyli pokrywa galwanicznie warstewką rodu – metalu z grupy platynowców. Warstwa rodu, oprócz nadania ładnej barwy, dodatkowo utwardza powierzchnię. Rzeczywiście takie obrączki są bardziej białe. Wadą jednak jest niezbyt duża trwałość takiej powłoki – w zależności od sposobu użytkowania od paru miesięcy do paru lat. Jeżeli powłoka się zetrze można nałożyć ją ponownie (w firmie TAXOR koszt takiego zabiegu wynosi kilkadziesiąt złotych) lub użytkować dalej obrączki bez tej powłoki.

 

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-7-70dbae.jpg

 

Obrączki wielokolorowe – łączenie elementów

Obrączki wielokolorowe wykonuje się różnymi technikami. Najczęściej są to kolorowe pierścienie wykonane z żółtego, białego lub różowego złota w różny sposób ze sobą połączone.

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-8-6503dc.jpgWielokolorowe krążki mogą być ze sobą lutowane, spawane lub łączone metodą sinteringu (spiekania w wysokiej temperaturze). Często wykonuje się też obrączki kolorowe bez łączenia kolorowych elementów  umieszczając np. biały pierścień w wytoczonym rowku. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Lutowanie jest metodą najprostszą, ale obrączka jest osłabiona w miejscu połączenia i często zdarzają się też przebarwienia na linii styku materiałów. Lepszą metodą jest sintering, czyli spiekanie dwóch elementów bez udziału lutu. Tak łączone elementy mają idealnie równą spoinę, pozbawioną pęcherzy i przebarwień. Połączenie jest bardzo wytrzymałe mechanicznie. Taka obrączka daje się powiększać i zmniejszać w dużym zakresie bez ryzyka pęknięcia spoiny.

Powierzchniowe barwienie złota – czarne złoto

Zarówno w obrączkach, jak i w innych wyrobach jubilerskich, od niedawna stosuje się inne niż klasyczne, oryginalne kolory złota – np. zielone, niebieskie, czarne.  Kolory takie uzyskiwane są różnymi technologiami, często chronionymi patentami, najczęściej jednak są to techniki, które działają na powierzchni metalu. Najprostszą metodą uzyskiwania koloru na powierzchni jest nanoszenie powłoki galwanicznie lub metodą PVD.  Oryginalny kolorem wprowadzonym ostatnio przy produkcji obrączek jest kolor czarny. Większość firm uzyskuje ten kolor stosując różne techniki powierzchniowego barwienia. Ze znanych nam firm jedynie firma Breuning stosuje w swoich wyrobach czarne złoto wybarwione w całej masie. Obrączki z kolekcji Black&White tej firmy należą rzeczywiście do najpiękniejszych. Powierzchniowo stosuje się również inne oryginalne kolory złota, takie jak zielony, niebieski i purpurowy. Istnieje również możliwość uzyskania stopów o takich kolorach, lecz są one zbyt kruche, dlatego najczęściej stosuje się w takich przypadkach powłoki PVD.

http://supersluby.pl/artfiles/artykul-1-taxor-9-7053c4.jpg


 
Czarno-białe obrączki firmy BreuningPlatyna

Platyna jest metalem szlachetnym rzadszym i droższym od złota. Ma barwę białą z odcieniem szarawo-niebieskim i doskonały metaliczny połysk. W jubilerstwie spotykana najczęściej jako materiał do wykonywania opraw pod wartościowe kamienie szlachetne lub do produkcji obrączek. W Polsce, ze względu na cenę, platynowe obrączki nie są popularne. Cena pary obrączek platynowych kształtuje się na poziomie 8-12 tys. zł. Decyduje o tym nie tylko cena samego kruszcu, ale również wysoka próba (950) i wyższe koszty produkcji (platyna jest technologicznie trudniejsza w obróbce, ma znacznie wyższą temperaturę topnienia). Ponadto ciężar właściwy platyny jest wyższy od złota, co skutkuje tym, że porównywalny wyrób z platyny będzie znacznie cięższy niż złoty w próbie 585. Wyroby z platyny są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i znacznie trwalsze niż wykonane ze złota. Porównując stan wypolerowanej powierzchni wyrobów z białego złota i platyny, stwierdzono, że wyroby platynowe przeciętnie trzy razy dłużej zachowują blask. Stop platyny pr. 950 ma doskonałe właściwości mechaniczne. Materiał zachowuje sprężystość nawet pod działaniem dużych sił, co jest szczególnie ważne  przy odlewaniu misternych ażurów czy zakuwaniu kamieni szlachetnych.
Decydując się na zakup obrączek platynowych radzimy zapytać w sklepie o możliwość korekty rozmiaru. Jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku obrączek złotych i niewiele pracowni dysponuje możliwościami technicznymi, żeby to należycie wykonać. W Polsce tylko nieliczne salony jubilerskie oferują obrączki platynowe. Kolekcję kilkudziesięciu wzorów obrączek platynowych można obejrzeć „na żywo” w firmie TAXOR.

Tytan, srebro i stal

Tytan

Tytan, pomimo że nie jest metalem szlachetnym, znajduje ostatnio coraz częściej zastosowanie do produkcji biżuterii oraz obrączek ślubnych. Jest stosunkowo niedrogim i antyalergicznym metalem. Tytan posiada wysoką twardość, trudno się obrabia mechanicznie i bardzo trudno lutuje.  Najbardziej użyteczne własności tytanu to jego odporność na korozje oraz najwyższy stosunek wytrzymałości mechanicznej do jego ciężaru (4 razy lżejszy od złota i ok. 45 % lżejszy od stali). Tytan jest materiałem znacznie twardszym od złota, ale nie oznacza to, że obrączki wykonane z niego nie będą się rysować. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli obrączek tytanowych. Coraz częściej metal ten łączy się z innymi metalami złotem czy srebrem. Jednym z największych producentów obrączek tytanowych w Polsce jest firma SWEPOL.

Srebro

Obrączki srebrne cieszą się popularnością głównie wśród osób młodych. Najczęściej jednak traktowane są jako „przejściowe”, a nie jako „prawdziwe” obrączki ślubne. Srebro jest bardzo miękkim materiałem, łatwo ulegającym porysowaniu i odkształceniom, w związku z tym obrączki srebrne nie należą do trwałych, ich zaletą jest natomiast niska cena – od ok. 70 zł za parę. Oprócz standardowych obrączek srebrnych produkowane są również ekskluzywne obrączki srebrne z oprawionymi brylantami wykonane w optyce białego złota. Wizualnie nie różnią się od obrączek wykonanych z białego złota. Kilkadziesiąt wzorów takich obrączek marki Breuning w cenie 500-800 zł za parę ma w swojej ofercie firma TAXOR.

Stal nierdzewna

Obrączki ze stali szlachetnej są mniej popularną alternatywą obrączek srebrnych lub tytanowych. Najczęściej są niedrogie, dość trwałe i odporne na uszkodzenia (stal jest twardsza od srebra czy złota) jednak nie są tak estetyczne, jak te wykonane z metali szlachetnych. W ofercie firmy TAXOR znajduje się kilkadziesiąt wzorów obrączek stalowych Breuning i BRUNO BANANI.

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Taxor
Praktyczne porady dla kupujących obrączki ślubne

Praktyczne porady dla kupujących obrączki ślubne

Co jest ważniejsze - względy estetyczne czy trwałość? Wybrać kolorowe a może białe złoto? Jaką masę i rozmiar powinny mieć obrączki?...
Czytaj więcej
Jak powstaje obrączka?

Jak powstaje obrączka?

Najstarsza, najprostsza i najtańsza technologia polega na zwijaniu obrączek z taśmy, a następnie lutowaniu.  Po zlutowaniu obrączkę walcuje się za pomocą...
Czytaj więcej
Obrączki platynowe

Obrączki platynowe

Dla osób, które chcą mieć obrączki wyszukane, doskonałym rozwiązaniem są platynowe obrączki. Takie krążki są wyjątkowe z dwóch powodów: po pierwsze...
Czytaj więcej
Jak bezpiecznie kupić obrączki przez Internet ?

Jak bezpiecznie kupić obrączki przez Internet ?

Coraz częściej korzystamy z zakupów w sieci. Przez Internet można kupić niemalże wszystko.  O wyborze tej formy zakupu decyduje przede wszystkim...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2022 - SuperSluby.pl