Logowanie

Ślubne tematy

 

Praktyczne porady dla kupujących obrączki ślubne

Praktyczne porady dla kupujących obrączki ślubne

Co jest ważniejsze - względy estetyczne czy trwałość? Wybrać kolorowe a może białe złoto? Jaką masę i rozmiar powinny mieć obrączki? Czyli wszystko to, co przed zakupem wiedzieć trzeba.

Trwałość

Podczas projektowania i wykonywania obrączek na pierwszym planie stawia się trwałość i praktyczność, a dopiero w następnej względy estetyczne. Obrączki są noszone na co dzień i mają służyć wiele lat. Z tego powodu powinny odznaczać się o wiele większą trwałością i praktycznością w użytkowaniu niż inna biżuteria.

Próba

Trwałość jest bezpośrednio związana z próbą. Im niższa próba tym wyższa trwałość. Niestety nie idzie to w parze z estetyką wyrobu. Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym potrzebny jest kompromis. Optymalna jest tzw. "czternastka", która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne). Obrączki wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i nienaganną estetyką.

Obrączki z kolorowego złota

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na obrączki z dwóch lub trzech kolorów złota należy zwracać uwagę czy białe elementy są istotnie wykonane z białego złota czy tylko galwanicznie pokryte rodem. Powłoka rodu jest śnieżno biała, odporna na czynniki chemiczne i nie powoduje uczuleń i zmian alergicznych. Ma jednak poważną wadę - z czasem się ściera. Oczywiście można ją ponownie nałożyć, ale jest to zawsze zabieg kłopotliwy i nie wszystkie pracownie złotnicze są w stanie to zrobić. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zakup obrączek, w których białe elementy wykonane są z białego złota. Decydując się na obrączki dwu lub trzy kolorowe musimy jednak zdawać sobie sprawę, że korekta rozmiaru obrączki w tym przypadku jest dość mocno ograniczona. Zawsze pytajmy sprzedawcę przy zakupie, w jakim zakresie będziemy mogli w przyszłości skorygować rozmiar.

 

 

 

Wzór na obrączce - diamentowanie

Tutaj również niestety niezbędny jest kompromis. Możecie zamówić Państwo dowolne obrączki kierując się własnym poczuciem gustu. Podejmując decyzję o zakupie obrączek diamentowanych powinniście zdawać sobie sprawę z konsekwencji na przyszłość. Dzięki temu potem unikniecie niemiłego rozczarowania. Na samym początku radzimy zapytać sprzedawcę czy obrączka ze wzorem jest wykonana tzw. metodą bezszwową. Jeżeli nie - o wiele bardziej narażona jest na uszkodzenia. Każdy nacisk, nawet podczas normalnego użytkowania, a zwłaszcza zmiany rozmiaru mogą spowodować jej zniszczenie. Ponadto zewnętrzny wzór na nich będzie się ścierał, a wewnątrz wzoru gromadzić będą się zabrudzenia.

 

 

Waga obrączek

Masa obrączki ma bezpośredni wpływ na jej trwałość i wygodę użytkowania.
Jeżeli obrączki u jednego ze sprzedawców są lżejsze od porównywalnych wzorów u pozostałych, wcale nie musi oznaczać to dobrej okazji. Zachodzi wówczas uzasadnione podejrzenie, że obrączki są albo puste wewnątrz, albo cieńsze. Tak w jednym jak i w drugim przypadku znacznie osłabiona została wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne a także ograniczona możliwość korekty rozmiaru. Ponadto w przypadku obrączek cieńszych niż standardowe istnieje realne ryzyko skaleczenia palców podczas ich normalnego użytkowania.  

Wybór sklepu

Najlepiej porównać oferty kilku sklepów. Rzetelny sprzedawca potrafi nam wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, ich zalety, ale również problemy, które mogą się pojawić podczas użytkowania niektórych wzorów. Na pewno przy wyborze salonu jubilerskiego warto zapytać, czy firma dysponuje własną pracownią umożliwiającą na miejscu i "od ręki" korektę rozmiaru czy odnowienia porysowanych czy zniszczonych obrączek. Firma Taxor zapewnia pełny serwis w tym zakresie. Na miejscu można zamówić również grawer, który firma wykonuje za pomocą najnowszych komputerowych urządzeń grawerskich.

Problem napuchniętych palców - korekta rozmiaru

Niestety często się zdarza, że pod wpływem stresu czy pogody palce puchną lub wręcz przeciwnie przy niskiej temperaturze obrączki zaczynają się zsuwać z palców. Podczas zdejmowania miary u sprzedawcy sugerujemy brać poprawkę na temperaturę. Jeżeli jest bardzo zimno radzimy wybrać obrączkę nieco luźniejszą, a jeżeli panują upały nieznacznie ciasną. Niestety z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że prędzej czy później korekta rozmiaru będzie potrzebna. Należy to brać pod uwagę przy zakupie i dokładnie wypytać sprzedawcę, w jakim zakresie będzie można wybrane obrączki powiększyć lub zmniejszyć.

Białe złoto

Termin "białe złoto" jest wyłącznie nazwą handlową. Właściwości fizyczne i chemiczne "białego złota" nie różnią się od złota żółtego. 14-karatowe "białe złoto" zawiera tyle samo czystego złota co "złoto żółte". W rzeczywistości "białe złoto" ma barwę szarą z lekkim odcieniem żółci. Aby poprawić estetykę wyrobu i uzyskać śnieżno-białą barwę niektórzy producenci pokrywają obrączki z białego złota warstwą rodu. Niestety taki zabieg nie jest trwały - rod z czasem się ściera.

Możliwość wywoływania alergii

Uczulania na złotą biżuterię występują rzadko. Zdecydowanie większe ryzyko alergii występuje w przypadku wyrobów o niskich próbach 8 i 10 karat, które zawierają więcej składników mogących prowadzić do podrażnienia skóry. Złoto 14-karatowe znacznie rzadziej uczula. Ponadto bardzo ważna jest jakość stopu i wyeliminowanie nawet śladowych ilości pierwiastków, które najczęściej są przyczyną alergii. Dlatego radzimy kupować biżuterię wyłącznie producentów o uznanej marce. Sugerujemy także unikać "podwórkowych" złotników, małych pracowni albowiem w takich miejscach często używane są surowce nieatestowane.

Ukryte wady

Obrączka powinna mieć kształt idealnego okręgu, a na jej obwodzie nie powinno być żadnych nacięć, zarysowań i przebarwień.  Jeżeli jest wielokolorowa odstęp pomiędzy kolorami powinien być identyczny na całym jej obwodzie. Jeżeli nie ma na niej diamentowanych wzorów, szczególną uwagę prosimy zwracać na poprzeczne nacięcia. Niektórzy sprzedawcy informują swoich klientów, że "taki jest wzór", nie do końca jednak jest to prawda. Najczęściej używane są one po to, aby ukryć błędy w łączeniu (tzw. szwie).

Zdjęcia obrączek i porady dla kupujących pochodzą z firmy jubilerskiej Taxor.

Więcej obrączek znajdziecie na stronie  www.taxor.pl

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Taxor
Praktyczne porady dla kupujących obrączki ślubne

Praktyczne porady dla kupujących obrączki ślubne

Co jest ważniejsze - względy estetyczne czy trwałość? Wybrać kolorowe a może białe złoto? Jaką masę i rozmiar powinny mieć obrączki?...
Czytaj więcej
Jak powstaje obrączka?

Jak powstaje obrączka?

Najstarsza, najprostsza i najtańsza technologia polega na zwijaniu obrączek z taśmy, a następnie lutowaniu.  Po zlutowaniu obrączkę walcuje się za pomocą...
Czytaj więcej
Obrączki platynowe

Obrączki platynowe

Dla osób, które chcą mieć obrączki wyszukane, doskonałym rozwiązaniem są platynowe obrączki. Takie krążki są wyjątkowe z dwóch powodów: po pierwsze...
Czytaj więcej
Jak bezpiecznie kupić obrączki przez Internet ?

Jak bezpiecznie kupić obrączki przez Internet ?

Coraz częściej korzystamy z zakupów w sieci. Przez Internet można kupić niemalże wszystko.  O wyborze tej formy zakupu decyduje przede wszystkim...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2019 - SuperSluby.pl