Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Twój kosmetyczny niezbędnik, czyli… wzbudzanie rozgłosu przez farbę do włosów!

Twój kosmetyczny niezbędnik, czyli… wzbudzanie rozgłosu przez farbę do włosów!

Długie i zadbane od tysiącleci były symbolem kobiecości. Bawienie się nimi, potrząsanie, kręcenie na palcu znajduje się na drugim miejscu pod względem odczytywania symboli mowy ciała. Komunikują styl, osobowość, często także charakter, a nawet nastrój. Mowa oczywiście o włosach. We wszystkich epokach historycznych poddawane były najróżniejszym zabiegom, spośród których najpopularniejszy to farbowanie. O tym czemu każda brunetka chce stać się jasnowłosą i o kim właściwie są dowcipy o blondynkach dowiecie się jedynie czytając kolejny artykuł naszego cyklu!

Lekcja historii

W starożytnym Egipcie farba do włosów w postaci cielęcej krwi gotowanej w oliwie służyła do maskowania siwizny, natomiast czarno-granatowego połysku nadawały włosom henna i indygo. Ze względów higienicznych i zdrowotnych golono tam głowy i noszono peruki, które także barwione były farbami roślinnymi. W antycznej Grecji panował odmienny trend. Największą chlubą było posiadanie jasnych włosów, niczym olimpijscy bogowie. Ponieważ Greczynki w większości były brunetkami, musiały poddawać swoje włosy seriom zabiegów: myciu w mieszaninie gliny i popiołu, płukaniu w rumianku oraz suszeniu w promieniach słońca. Ówczesne farby do włosów zawierały groźną dla zdrowia mieszankę ołowiu i miedzi często wypalającą pukle i pozostawiającą na głowie bolesne rany... Dla rzymianek włosy były atrybutem piękna. Musiały być mocne, zdrowe, ale przede wszystkim jasne. Dlatego na porządku dziennym było nakładanie maseczek z popiołu, żółtka jaja i rumianku, czy wystawianie włosów na działanie promieni słonecznych. Średniowiecze, to czas w którym moda na blondynki musiała bronić się przed nowym trendem - kruczoczarnymi włosami połączonymi z bladym licem. Triumf święciła mikstura z orzecha włoskiego, siarczanu miedzi i tlenku ołowiu. Renesans to również konkurencja między jasnymi włosami, nacieranymi niedźwiedzim sadłem i rozjaśnianymi słońcem, a czarnymi splotami, czesanymi ołowianym grzebieniem. W baroku włosy stały się białe, błękitne i... różowe! Aby uzyskać tęczowe barwy pudrowano je wyciągami z roślin. Po rewolucji francuskiej do łask wróciły znane już wcześniej, tradycyjne odcienie, pojawił się jednak kolor rudy, wcześniej uważany za szatański. Praktykowano też rozjaśnianie za pomocą wody utlenionej. A dziś?

W którym kolorze mi do twarzy?

Jasne złagodzą rysy twarzy, ciemne wyostrzą je, dodadzą powagi i obnażą wszelkie niedoskonałości cery. Czerni i brązów nie polecamy osobom posiadającym cienie pod oczami. W ciemnych barwach będą wyglądać na zmęczone i starsze niż w rzeczywistości. Jednak jak dobrać odpowiedni kolor do karnacji? Najlepiej ustalić do jakiego typu urody należymy:

Wiosna: cera jasna, kremowa, ciepło beżowa, oczy zielone bądź niebieskie: kasztanowy, ciepły rudy, jasny, ciemny lub złoty blond

Lato: cera oliwkowa, oczy szare lub niebieskie: popielaty brąz, blond

Jesień: cera w odcieniach złota, kości słoniowej, zielone, piwne lub brązowe oczy: ciepły rudy

 Zima: cera blada, oczy intensywnie niebieskie lub brązowe: od brązu po niebieskawą czerń

Domowy fryzjer

Przed farbowaniem włosów zastosujcie się do naszych 5 złotych rad. Piękne, zdrowe i fachowo zafarbowane włosy - gwarantowane!

1.      W warunkach domowego zacisza włosy możemy rozjaśnić jedynie 2-3 odcieni. Jeżeli więc pragniecie zostać blond pięknościami, radzimy zwrócić się do specjalisty, który użyje chemicznego rozjaśniacza.

2.      Zanim użyjecie farby do włosów wykonajcie na niewielkim fragmencie skóry próbę uczuleniową. Wtedy będziecie mieć pewność, że nie grozi Wam reakcja alergiczna. Lepiej być przezornym!

3.      Zrezygnujcie z farbowania włosów, jeżeli jesteście w pierwszym trymestrze ciąży. Chemiczne składniki kosmetyku mogą zagrażać dziecku, u którego właśnie w tym okresie kształtują się narządy wewnętrzne.

4.      Włosy farbowane wcześniej henną nie będą podatne na chemiczne środki. Jeżeli więc używałyście roślinnych barwników, musicie poczekać, aż włosy odrosną. W przeciwnym razie, możecie narazić się na ich łamliwość i wypadanie.

5.      Przed zabiegiem farbowania nie myjcie włosów - naturalnie tworząca się warstwa lipidowa ochroni je przed nadmiernym wnikaniem środków chemicznych w ich strukturę!

Rude, Czarne, czy różowe, ważne, że zdrowe, mocne i zadbane. A dla miłośników dowcipów o blondynkach:

- Dlaczego blondynka ma ciemne odrosty?

- To znaczy, że mózg jeszcze walczy!

 

Marta Podczarska

 

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Zdrowie i uroda
Zachowaj opaleniznę na dłużej

Zachowaj opaleniznę na dłużej

Nadszedł wrzesień i lato będzie się powoli z nami żegnało. Trzeba przyzwyczajać się do zimnych, długich wieczorów i bladej skóry. Nie...
Czytaj więcej
Plażuj z głową

Plażuj z głową

Lato w pełni i pogoda dopisuje, dlatego co raz więcej widzimy osób mocno opalonych. Ciemna, wręcz brązowa skóra nie wygląda atrakcyjnie,...
Czytaj więcej
Herbata do zadań specjalnych

Herbata do zadań specjalnych

Przyszła do nas z Anglii, gdzie wciąż pozostaje najpopularniejszym trunkiem, w biurach i na salonach. Przez wiele lat mieliśmy do wyboru...
Czytaj więcej
Weganizm: moda czy mądry wybór?

Weganizm: moda czy mądry wybór?

Dzisiejszy świat zachęca nas różnymi sposobami do niezdrowego odżywiania się. Większość z nas nie zwraca uwagi na to, co je, choć...
Czytaj więcej
Chudniemy na wiosnę!

Chudniemy na wiosnę!

Z każdym dodatkowym kilogramem, czujesz się coraz gorzej. Bluzka robi się ciasna, pasek w spodniach zapinasz o dziurkę dalej. W końcu...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2024 - SuperSluby.pl