Logowanie

Ślubne tematy

 

Zabobony ślubne - wierzyć czy nie?

Zabobony ślubne - wierzyć czy nie?

Znacie to? Bez wątpienia. Przesądy dotyczące ślubu od wieków towarzyszą jego organizacji. Z jednej strony patrzymy z lekkim pobłażaniem na wariactwa i absurdy, które w dalszym ciągu dokonują się na naszych oczach, pomimo, iż era Baby Jagi i Harry'ego Pottera jest już poniekąd za nami. A jednak, w większości przypadków przystajemy na moment, żeby zastanowić się nad rzeczywistym sensem zabobonów i w ostateczności myślimy sobie: ,,a co mi szkodzi!". I oto zakładamy błękitną podwiązkę, pożyczone kolczyki i chowamy w kieszeń Pana Młodego banknot stu złotowy.

Na szczęście!

Każda Panna Młoda jest zobligowana do posiadania kilku niezbędnych drobiazgów, które zapewnią dobrobyt, wierność małżonka i szczęście. Oto lista:

- coś białego - z tym raczej nie będzie problemu, chyba, że wybieramy niekonwencjonalną kreację,

- coś pożyczonego - ma zapewnić życzliwość ze strony rodziny męża,

- coś nowego (drobiazg, dodatek) - zapewni bogactwo, podobnie jak wrzucona do buta moneta jednogroszowa.

- coś starego - aby zawsze pozostawać w dobrych relacjach z rodziną i przyjaciółmi

- coś słodkiego - gwarancja słodkiego życia

- błękitna podwiązka - ma odpowiadać za dozgonną wierność małżonka

- zaszyta w bieliźnie odrobina cukru albo okruszek chleba - warunkuje przejęcie kontroli nad domem przez Pannę Młodą.

Suknia ślubna może być zakupiona jedynie w towarzystwie mamy lub przyjaciółki i pod żadnym pozorem nie może być w zasięgu wzroku Pana Młodego aż do samej ceremonii! Welon upina Pannie Młodej druhna. Świadkowie muszą być stanu wolnego, a świadkowa nie powinna być w ciąży!

Deszcz

Wbrew pozorom, nie wróży wylewanych w małżeństwie łez. Wręcz przeciwnie. Jest przepowiednia bogactwa i urodzaju. A jeśli nie oszczędzi nas również burza - tym lepiej. To gwarancja szczęścia absolutnego.

I, że Cię nie dopuszczę... - czyli pomyłki podczas przysięgi

Jak się okazuje są jak najbardziej wskazane! To one bowiem wróżą radość i szczęście. Nie wolno również bagatelizować doskonale znanego nam ze scen filmowych pocałunku tuż ,,po". Nawet jeśli ksiądz nie będzie nawoływał klasycznie: ,,Ogłaszam Was mężem i żoną, możecie się pocałować...", to jednak warto zafundować sobie skromnego buziaka. Odpowiedzialny jest bowiem za uczciwość i wierność.

Życzenia dla Pary Młodej

Pierwszą osoba, która składa życzenia Młodej Parze powinien być mężczyzna. Najlepiej świadek. Ponadto, szczęście przynoszą również życzenia osoby zupełnie obcej, przypadkowo obecnej w kościele podczas ceremonii.

Strzeż się pecha - obrączki

Nieskończenie wiele historii oscyluje wokół ślubnych obrączek. Musimy pamiętać, aby nie zakładać ich przed ślubem oraz nie dopuścić do tego, aby przymierzył je ktoś inny. Nie powinniśmy odbierać ich od jubilera sami. Poprośmy kogoś bliskiego.

Nic dobrego nie wróży niestety obrączka lądująca na podłodze. Jeśli zdarzy się to podczas przysięgi, nie wolno nam schylać się samemu. Powinien podnieść ją ksiądz lub ministrant. W przeciwnym razie grozi nam...rozpad małżeństwa. I tutaj czas, żeby powrócić na ziemię. Nie zapominajmy, że rozprawiamy o przesądach, które między Bogiem a prawdą są grubymi nićmi szyte i nie należy przywiązywać do nich zasadniczej wagi. Ale pobawmy się dalej... Jeśli przez przypadek założymy partnerowi obrączkę na środkowy palec, grozi nam zdrada. Tego samego możemy się spodziewać po jej zgubieniu, w okresie niedługim od daty ślubu.

Patrzymy pod nogi!

Pomijając kwestie estetyczne oraz narażenie na publiczne kwestionowanie naszej gracji, to potknięcie podczas opuszczania kościoła przynosi bliżej niesprecyzowanego pecha. Czujność nie zaszkodzi.

Tłucz z impetem!

Kieliszki, którymi Parę Młodą witają goście i gospodarze wesela, powinny stłuc się w drobny mak. W przeciwnym wypadku, jak wiadomo - pech.

Byle nie w listopadzie

Ani w maju. A już w żadnym wypadku w Adwencie albo w Wielkim Poście. I nie możemy też jechać do ślubu własnym samochodem!

 

Lista ślubnych przesądów jest bardzo długa. Jeśli chcielibyśmy zastosować się do wszystkich zakazów i nakazów z pewnością nasze przygotowania i sama uroczystość sprowadziłyby się do slalomu pomiędzy czyhającymi na każdym kroku pechowymi przesądami. Nie dajmy się zwariować i ograniczmy ,,zabiegi" gwarantujące szczęście do przeniesienia Panny Młodej przez próg sali weselnej i założenia błękitnej podwiązki. W końcu w razie czego - szczęścia nigdy za wiele!

 

 

Aleksandra Daniszewska

 

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Jak przetańczyć profesjonalnie całą noc?

Jak przetańczyć profesjonalnie całą noc?

Jeśli nie jesteście urodzonymi tancerzami, przed ślubem najlepiej udać się na kurs przygotowawczy. W tym ważnym dniu, wszystkie oczy będą zwrócone...
Czytaj więcej
Ślub w Las Vegas

Ślub w Las Vegas

Młodzi coraz częściej stronią od konserwatywnej tradycji i decydują się na ślub za granicą. Taki  pomysł pozwoli odciąć się od stresujących...
Czytaj więcej
Targi Mody Ślubnej MODNY ŚLUB

Targi Mody Ślubnej MODNY ŚLUB

Targi Mody Ślubnej MODNY ŚLUB to pokazy sukien i garniturów wiodących na polskim rynku firm branży ślubnej. Od 5 do 7...
Czytaj więcej
Zabobony ślubne - wierzyć czy nie?

Zabobony ślubne - wierzyć czy nie?

Znacie to? Bez wątpienia. Przesądy dotyczące ślubu od wieków towarzyszą jego organizacji. Z jednej strony patrzymy z lekkim pobłażaniem na wariactwa...
Czytaj więcej
Mowa kwiatów

Mowa kwiatów

Kwiaty są ważnym elementem zarówno dekoracji pomieszczeń, jak i stylizacji Panny Młodej. Zwraca się uwagę na ich odpowiednie dopasowanie kolorystyczne, jak...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2018 - SuperSluby.pl