Logowanie

Ślubne tematy

 

Dieta proteinowa

Dieta proteinowa

Dieta proteinowa dr Dukana stała się w ostatnich czasach najpopularniejszą dietą odchudzającą. Podobno efekty jej stosowania są rewelacyjne. Zasada tej diety opiera się na kompletnym wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów i zastąpieniu ich dużą ilością białka.

Dieta podzielona jest na 4 fazy: uderzeniową, w której ilość białka wynosi do 70% całodziennej energii (E), w tej fazie traci się w ciągu tygodnia ok. 5 kg; fazę stałej utraty (do 50% E, która trwa do czasu osiągnięcia pożądanej masy ciała); fazę utrwalenia i fazę stabilizacji, która trwa do końca życia i polega na jedzeniu wszystkiego, na co ma się ochotę i zachowania jednego białkowego dnia w tygodniu. Jako główne zalety tej diety podaje się szybki efekt, brak ograniczeń, co do ilości jedzenia oraz brak odczuwania głodu. Jedyną wadą jest podobno odczucie zmęczenia w I fazie. Czy jest to cała prawda na temat tej diety, czy istnieją fakty celowo pomijane?

Białko stanowi zasadniczy element budowy wszystkich tkanek organizmu człowieka, a także wielu czynnych biologicznie związków. Zgodnie z obecną wiedzą medyczną w diecie dorosłego człowieka białko powinno stanowić ok. 12% całodziennej energii, tłuszcze 30-35%, a resztę zapotrzebowania maja uzupełniać węglowodany. Jeśli zapotrzebowania na energię nie zostanie zaspokojone przez odpowiedni dowóz tłuszczów i węglowodanów, jako źródło energii zużywane będzie dostarczane z dietą białko. Teoria diety proteinowej opiera się na zasadzie, że im więcej białka dostarczymy, tym więcej energii (kalorii) stracimy, gdyż z białka organizm będzie musiał wytworzyć energię do pracy, co jest procesem bardzo energochłonnym. Badania naukowe dowodzą natomiast, że w trackie przemiany białka na energię powstają tłuszcze, które mogą odkładać się w tkance tłuszczowej. Poza tym nadmiar dostarczonego i niewykorzystanego białka nie jest magazynowany w organizmie i zostaje usunięty przez wątrobę i nerki w formie toksycznego dla organizmu mocznika. Nerki i wątrobą maja ograniczone, niezależne od ilości spożywanych płynów, możliwości neutralizowania i usuwania mocznika. Skomplikowane procesy przemiany białek obciążają pracę wątroby i nerek, więc długotrwałe spożywanie zbyt dużych ilości białka zatruwa i zakwasza organizm (stąd to zmęczenie w fazie I diety) i może prowadzić do chorób wątroby i nerek. W mojej praktyce spotkałam już kilku pacjentów z uszkodzeniem nerek po ok. rocznym stosowaniu diety Dukana.

Znaczna utrata wagi w I fazie diety związana jest nierzadko z głębokim odwodnieniem organizmu. Podczas pierwszych trzech faz diety z dużym prawdopodobieństwem pojawią się zaparcia, problemy z wypróżnianiem, ponieważ tylko odpowiednia ilość błonnika (25-40 g/ doba) zapewnia prawidłową perystaltykę jelit. Pozbawiając organizm węglowodanów, nie dostarczamy także błonnika. Sugerowana w diecie 1 łyżeczka otrębów na dzień nie załatwia sprawy.

http://supersluby.pl/artfiles/1170293_76342011-e0cae0.jpgZwolennicy diety dr Dukana zapewniają, iż IV faza diety uchroni nas przed efektem jojo. Jednak 90% moich pacjentów przychodzi po pomoc po kilku miesiącach od zakończenia diety białkowej z dodatkowymi 10-15 kilogramami. Jak każda inna dieta, tak i ta nie zmienia nawyków żywieniowych. Odwrócone o 180 stopni proporcje w dostarczanych do organizmu składnikach odżywczych, sugerowanie 3 posiłków jako ilości prawidłowej, nie określanie ilości kalorii które organizmowi są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym przyzwolenie na jedzenie dowolnych ilości, nierzadko ogromnych posiłków, to są nawyki jakie ta dieta w nas wykształca.  Po zakończeniu diety Dukana powracamy po prostu do dawnych przyzwyczajeń.

Większość z nas ma nierealne wyobrażenia na temat zdrowego odchudzania, a tym czasem fakty są zupełni inne. W trakcie takiej diety pracujemy nad zmianą nawyków żywieniowych, zmieniamy myślenie na temat jedzenia, a kończąc taką dietę dokładnie wiemy co robić, aby nie przybierać na wadze. 

                                                           Elżbieta Klamrowska,

 Dietetyk

www.mojdietetyk.pl

 

 

 

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Porady specjalisty
 Dieta dla zapracowanych

Dieta dla zapracowanych

Cały dzień spędzasz w pracy lub na uczelni, brakuje Ci czasu nawet na jedzenie. Za to po powrocie do domu nadrabiasz...
Czytaj więcej
Dieta proteinowa

Dieta proteinowa

Dieta proteinowa dr Dukana stała się w ostatnich czasach najpopularniejszą dietą odchudzającą. Podobno efekty jej stosowania są rewelacyjne. Zasada tej diety...
Czytaj więcej
Przemiana materii

Przemiana materii

Nowy Rok, kolejny, bo już 2011... i znów o rok starsi. Nawet, jeśli wciąż czujemy się młodzi duchem i młodo wyglądamy...
Czytaj więcej
Dieta antystresowa

Dieta antystresowa

Stres towarzyszy nam niemal codziennie. Niestety, ma on niekorzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także wpływa na...
Czytaj więcej
Święta bez rewolucji kuchennej i poczucia winy

Święta bez rewolucji kuchennej i poczucia winy

Święta tuż, tuż. Planujemy, kupujemy, a niebawem zaczniemy świętować z rodziną i znajomymi przy suto zastawionych stołach. Jak przeżyjesz święta? Myślisz,...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2023 - SuperSluby.pl