Logowanie

Ślubne tematy

 

Sposób na odchudzanie

Sposób na odchudzanie

Każdy z Was chce wyglądać pięknie, gdy stopnieją śniegi, a zimowe stroje trzeba będzie zamienić na zwiewne fatałaszki. Jednak, jak odchudzać się zdrowo, aby nie otrzymać odwrotnego efektu jo-jo? Jakie pokarmy spożywać, a czego unikać? Na te pytania odpowie dzisiaj nasz SuperSlubny Dietetyk!

 Wiosna tuż tuż...

A wraz z wiosną chcemy być piękni i szczupli. Rozpoczynamy gorączkowe poszukiwania cudownych diet, które sprawią, że zbędne kilogramy znikną jak za dotknięciem różdżki. Niestety takie czarodziejskie sztuczki w życiu nie działają. Różne pisma prześcigają się w dietach cud. A tak naprawdę nie ma cudownej diety. Nie ma także diety szybkiej, skutecznej i zdrowej jednocześnie. Bardzo często na kilogramy, których chcemy się pozbyć pracujemy przez dłuży czas, zdarza się, że są to całe lata.

 Zazwyczaj odchudzanie zaczynamy od... niejedzenia!

A przecież to najgorsze co można zrobić. Efekt oczywiście jest - na początku masa ciała spada. Lecz jest to ubytek masy mięśniowej i wody. Tkanka tłuszczowa zostaje. Powinniśmy się odchudzać zdrowo. Zdrowe odchudzanie to odpowiednio zbilansowana dieta. Taka, która nie spowoduje obniżenia podstawowej przemiany materii (PPM). Do podtrzymania podstawowych procesów życiowych organizm wykorzystuje energię, jest to zapotrzebowanie energetyczne, które musi być pokryte. Zależy ono od wieku, płci, wzrostu, masy ciała. Ponadto na PPM pewien wpływ mają także stan zdrowia i stan odżywiania, gruczoły endokrynowe oraz czynniki genetyczne. W przypadku braku pożywienia, a więc i energii, jak się dzieje podczas głodówek, obniża się PPM. Niedożywienie kaloryczne i utrzymujący się ujemny bilans energetyczny prowadzą do spadku masy ciała i redukcji wydatków energetycznych organizmu, co sprzyja osiągnięciu równowagi energetycznej, ale już na niższym poziomie energetycznym. Po osiągnięciu upragnionej masy ciała bardzo często wracamy do starych nawyków i zjadamy coraz więcej. Organizm - mając teraz  wydatki energetyczne na niższym poziomie - odkłada nadmiar pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej. Na efekty nie trzeba długo czekać - kilogramów przybywa. Jest to efekt jo-jo, wynikający z zaburzeń przemiany materii.

 Jak więc odchudzać się zdrowo?

Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość:

  • Posiłki spożywać regularnie! Bardzo ważny jest posiłek w ciągu dnia - proszę o nim pamiętać.  Zaleca się nawet do 5 posiłków dziennie. Rozkład posiłków w ciągu dnia: śniadanie 7.00-9.00;  kolejny posiłek 11.00-13.00, obiad 15.00-16.00, kolacja 18.00-19.00. Ostatni posiłek spożyć do godziny 19:30.
  • Stosować zasadę rozdzielności pokarmowej: nie łączyć w jednym posiłku białek zwierzęcych z węglowodanami (ryż, ziemniaki, kasza, pieczywo), jest to połączenie trudne do strawienia i sprzyjające tyciu.
  • Profil diety warzywno-białkowy. Warzywa  jako surówki, sałatki, zupy, dania jarskie. Białko jako chude mięso, ryby, jaja.
  • Wykluczyć żywność przetworzoną oraz chemiczne dodatki do żywności, np. glutaminian sodu, barwniki, słodziki - aspartam.
  • Owoce spożywać do godziny 15-tej, najlepiej krajowe, sezonowe na czczo, do ½ godziny przed posiłkami, maksymalnie do 250g/dobę. Lepiej przyswajalne są owoce blanszowane lub gotowane na parze.
  • Wypijać ½ szklanki wody przed każdym posiłkiem.
  • Dokładnie żuć pokarmy!
  • Zadbać o ruch każdego dnia!

Wszystkim odchudzającym się czytelnikom życzymy silnej woli i samozaparcia. Oby ich zrzucone kilogramy były pierwszymi zwiastunami wiosny!

 

Iwona Kucharska

Dietetyk

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Porady specjalisty
Zdrowa i romantyczna kolacja Walentynkowa

Zdrowa i romantyczna kolacja Walentynkowa

Zastanawiacie się jak spędzić tegoroczne walentynki? Nie chcecie gościć w zatłoczonej restauracji, bądź nie macie czasu lub możliwości by gdzieś wyjść...
Czytaj więcej
Wielkanocne tycie

Wielkanocne tycie

Polska Wielkanoc to suto zastawiony stół, na którym dominują ciężkie mięsiwa, żur, majonezowe sałatki, mazurki i baby. Niestety, są to potrawy...
Czytaj więcej
Przemiana materii

Przemiana materii

Nowy Rok, kolejny, bo już 2011... i znów o rok starsi. Nawet, jeśli wciąż czujemy się młodzi duchem i młodo wyglądamy...
Czytaj więcej
Nasza fizjologia a "zbędne kilogramy"

Nasza fizjologia a "zbędne kilogramy"

Nadwaga i otyłość są przykładem choroby złożonej, w powstawaniu której bierze  wiele różnych czynników. Przyjmując założenie, że czynniki genetyczne wchodzą w...
Czytaj więcej
Słodycze: jeść czy nie jeść? - oto jest pytanie...

Słodycze: jeść czy nie jeść? - oto jest pytanie...

Któż z nas nie staje czasem przed takim dylematem widząc kuszące słodkości? Zwłaszcza wtedy, gdy zaczynamy się odchudzać. Wspaniałe postanowienie o...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2023 - SuperSluby.pl