Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Ostatnimi czasy wegetarianizm stał się bardzo popularny. Choć nie budzi już tylu kontrowersji, co parę lat temu, wciąż nie odpowiedziano jednoznacznie na pytania dotyczące wpływu diety bezmięsnej na organizm człowieka. Tylko u nas dowiecie się, czym tak naprawdę jest wegetarianizm, jakie są jego odmiany i czy będąc na diecie wegetariańskiej nie narażacie się na uszczerbek na zdrowiu!

Moda, filozofia czy prozdrowotna dieta?

Wegetarianizm najczęściej jest stylem życia. Łączy w sobie zarówno poglądy filozoficzne, jak i religię oraz dietę, mającą na celu utrzymanie organizmu w jak najlepszej kondycji. Niektóre osoby, szczególnie te młodsze, przechodzą na wegetarianizm w wyniku panującej mody, często pod wpływem towarzystwa, w którym przebywają. Zazwyczaj właśnie wśród takich wegetarian pojawiają się po pewnym czasie problemy zdrowotne. Trzeba bowiem pamiętać, że dieta wegetariańska nie polega jedynie na wyeliminowaniu mięsa, ale też na zastąpieniu go innymi produktami tak, by zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Wegetarianie z przypadku nie postępują tak racjonalnie i świadomie, jak robią to osoby stosujące dietę wegetariańską z przekonania. Czemu ludzie zostają wegetarianami? Bywa tak, że to religia zabrania spożywania mięsa, najczęściej jednak wegetarianie uzasadniają swoją decyzję niehumanitarnym traktowaniem zwierząt oraz dbałością o swoje zdrowie. Paul McCartney powiedział kiedyś: „Gdyby ściany rzeźni były ze szkła, nikt nie jadłby mięsa".

Różne rodzaje wegetarianizmu

Weganizm to całkowita rezygnacja ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

Witarianizm to odżywianie się wyłącznie surowymi owocami i warzywami oraz rezygnacja z takich napojów, jak kawa, herbata, czy sok.

Fruktarianizm to odżywianie się jedynie tym, co samo spadnie z drzewa, czy krzaka, przy jednoczesnej rezygnacji z wszelkich warzyw i owoców uprawianych przez ludzi.

Owowegetarianizm to sposób odżywiania, gdzie jedynym produktem pochodzenia zwierzęcego, dopuszczonym do spożycia są jaja.

Laktowegetarianizm spośród wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszcza jedynie spożywanie mleka i przetworów mlecznych.

Laktoowowegetarianizm to rezygnacja z mięsa przy jednoczesnym dopuszczeniu do spożywania innych produktów odzwierzęcych, takich jak jaja, mleko i jego przetwory.

Wegetarianizm a zdrowie

52,3 proc. polskich wegetarian nie je mięsa ze względów zdrowotnych. Czy ich postępowanie jest naukowo uzasadnione? Obecnie za idealne spożycie mięsa uważa się jego 2 lub 3 porcje na tydzień. W pozostałe dni należy włączyć do menu ryby i drób. Badania przeprowadzone wśród osób normalnie spożywających mięso oraz wegetarian wskazują, że ci drudzy 90 proc. rzadziej chorują na cukrzycę, 30 proc. rzadziej zapadają na choroby serca i układu krwionośnego oraz 40 proc. rzadziej cierpią na choroby nowotworowe. Wydaje się jednak, że powodem takich wyników jest fakt, iż ludzie nigdy nie spożywają mięsa w ilościach zalecanych i racjonalnych, a już na pewno nie ograniczają tłuszczów zwierzęcych! A przecież to właśnie one wykazują szerokie spektrum działań negatywnych dla zdrowia: powodują miażdżycę, nadciśnienie, chorobę wieńcową, zawały, otyłość, cukrzycę, udary, wylewy, osteoporozę itd.! Z drugiej strony tłuszcze roślinne nigdy nie są spożywane w wystarczającej ilości, a przecież są tak niezbędne dla zachowania zdrowia. Ich wysokim spożyciem mogą się pochwalić jedynie mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Tak więc można się spodziewać, że gdyby ludzie spożywali mięso oraz tłuszcze roślinne i błonnik w zalecanych przez lekarzy i dietetyków ilościach, ich zdrowie byłoby nawet w lepszym stanie, niż zdrowie wegetarian!

 

Należy pamiętać, że wegetarianie nie tylko nie jedzą mięsa, ale w ogóle prowadzą zdrowy tryb życia. Dzięki temu, że spożywają dużo warzyw i owoców, nie cierpią na niedobory witamin, dlatego nie mają problemów z cerą, rzadko zapadają na depresję i ogólnie uważani są za bardziej pogodnych!

 

                                                                                                                                  Agnieszka Doros

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Zdrowie i uroda
Plamom słonecznym mówimy: NIE!

Plamom słonecznym mówimy: NIE!

Jeżeli bacznie nie słuchałyście naszych rad, o tym, jak chronić się przed promieniami słonecznymi, zawartych w artykule o suchej skórze, możliwe,...
Czytaj więcej
Plastic-fantastic przed ślubem?

Plastic-fantastic przed ślubem?

Moda na przedślubne operacje plastyczne to za Oceanem już rutyna. Powiększanie piersi, liposukcja, wypełnianie ust. Amerykanie nazywają to zjawisko: ,,Bridalplasty" -...
Czytaj więcej
Wybielanie zębów przed ślubem

Wybielanie zębów przed ślubem

Każdy z nas, niezależnie od płci, marzy o hollywoodzkim uśmiechu. Nie tylko w tym najważniejszym dla nas dniu. Czy poddawać się...
Czytaj więcej
Zachowaj opaleniznę na dłużej

Zachowaj opaleniznę na dłużej

Nadszedł wrzesień i lato będzie się powoli z nami żegnało. Trzeba przyzwyczajać się do zimnych, długich wieczorów i bladej skóry. Nie...
Czytaj więcej
Leczenie ciepłem – sauna

Leczenie ciepłem – sauna

O tym, że sauna ma pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie, nie trzeba z pewnością przekonywać osób, które saunę odwiedzają...
Czytaj więcej
Copyright 2007-2020 - SuperSluby.pl