Logowanie

Ślubne tematy

 
IX edycja Podkarpackich Targów Ślubnych Wedding Live

Do biegu, gotowi…START! – czyli wyścig o najlepsze miejsca podczas wesela

Do biegu, gotowi…START! – czyli wyścig o najlepsze miejsca podczas wesela

Usadzać, czy nie usadzać? Oto jest pytanie! Pada ono zawsze na pewnym etapie  przygotowań ślubnych. Nie uda nam się ominąć tego tematu. Zasadniczą decyzją jest to, czy w ogóle podejmujemy się zamieszania związanego z rozmieszczeniem gości, aby wykluczyć naturalne i nieuniknione roszady podczas naszego ,,wielkiego wejścia". W dużej mierze decyzja powinna zależeć od wyboru miejsca. Niektóre są bardziej a inne mniej przystosowane do samowolnego harmidru poprzedzającego pierwsze sto lat. Jeśli nie chcemy ryzykować wyścigu i rzucania marynarkami celem ,,zaklepania" najlepszej ,,miejscówki", podejmijmy wyzwanie rozsądnego rozplanowania nakryć. Jest wtedy szansa, że uprzedzeni o tym fakcie goście, nie opuszczą kościoła zaraz po kazaniu i nie popędzą w stronę sali weselnej. Tak, tak, historia zna przypadki takiego ,,polowania".

Od czego zacząć?

Najpierw musimy ustalić jaką formę mają stoły. W zależności od kształtu i ustawienia będziemy planować trochę inaczej. Musimy też uzgodnić według jakiej zasady będziemy kierować się podczas wyboru miejsc. Czy bierzemy pod uwagę hierarchię ważności - najpierw rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, świadkowie i rodzice chrzestni, czy też obok Pary Młodej mają zasiąść najbliżsi znajomi i przyjaciele.

Stoły długie, ustawione w literę T lub U

Takie ustawienie zobowiązuje do usadzenia Pary Młodej na środku, tak, aby była w zasięgu wzroku wszystkich zgromadzonych. Obok przeważnie siadają świadkowie - świadek z osobą towarzyszącą po stronie Panny Młodej, świadkowa z partnerem po stronie Pana Młodego. W następnej kolejności: rodzice, dziadkowie, chrzestni. Bądź, w wersji mniej oficjalnej - przyjaciele i znajomi Pary Młodej. Kwestia wyboru konwencji jest dość kontrowersyjna. Z jednej strony wiadomym jest, że Para Młoda lepiej i swobodniej będzie się czuła w towarzystwie przyjaciół niżeli pod czujnym okiem świeżo upieczonego teścia lub teściowej. Z drugiej jednak, wypadałoby uhonorować najlepszymi miejscami osoby najbliższe Parze Młodej - rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych... Ponadto nie wolno nam zapominać, że to oni z reguły mają największy wkład w organizację imprezy.

Stoły okrągłe bądź prostokątne, małe

Ta forma stwarza trochę więcej kłopotów. Stół Pary Młodej powinien być wystarczająco wyeksponowany. Stoliki sąsiadujące muszą być ustawione tak, aby żaden z gości nie siedział w stronę Młodych plecami. Powraca kwestia towarzystwa Pary Młodej przy ich weselnym stoliku. Najbliższa rodzina, czy przyjaciele i znajomi? Pamiętajmy, że przy takim układzie stół Pary Młodej nabiera jeszcze większej wyjątkowości, a zajęte przy nim miejsca mają honorowy charakter.

Kilka dużych stołów

Taki wybór pozostawia dużą swobodę. Usadzając przy jednym podłużnym stole Parę Młodą wraz ze świadkami i ich osobami towarzyszącymi, resztę gości możemy ,,pogrupować". Przy jednym stole zebrać najbliższą rodzinę obydwu stron. W zależności na ile znamy członków każdej z nich i na ile mamy pewność, że dobrze i swobodnie będą czuli się w swoim towarzystwie. W większości przypadków są oni na etapie wzajemnego poznawania. To samo tyczy się pozostałych gości. Możemy zaryzykować podział wiekowy i zgromadzić młodsze pokolenie obydwu rodzin przy jednym stole, to samo zaś uczynić ze starszym towarzystwem.

 

 

Na co warto uważać i o czym bezwzględnie pamiętać!

Kilka sztandarowych zasad aby wyeliminować ryzyko faux pas:

Nie rozdzielamy małżeństw! Stosujemy zasadę naprzemienną: kobieta, mężczyzna. Panie po prawej, panowie po lewej stronie. To samo tyczy się Pary Młodej.

Musimy odpowiednio wcześnie wybrać się na porządne plotki, żeby poznać wszelkie koneksje i nastroje w rodzinach. Bez wątpienia okaże się, że: ciocia Krysia nie rozmawia z ciocią Wiesią a wujek Rysiek nienawidzi siostry swojego szwagra. Na domiar złego Basia i Jacek są w separacji i nie chcą siedzieć bliżej niż odległość dziesięciu krzesełek od siebie. Szaleństwo? Otóż nie! Niestety wszystkie te aspekty należy uwzględnić i potraktować zupełnie serio. Takie zbagatelizowane niuanse mogą bardzo zaszkodzić atmosferze.

Nie zapominajmy, że świadkowie niemalże zawsze zapowiadają się z osobami towarzyszącymi. Jeśli niefortunnie stół będzie przewidziany na cztery osoby (owszem, są i takie przypadki) niezwłocznie zgłośmy to organizatorom.

 

 

Nigdy nie pokazujmy nawet najbardziej wstępnych planów usadzenia najbliższym znajomym. Nie obejdzie się bowiem bez wtykania nosa i próby manipulacji. Zawsze ktoś będzie siedział za blisko bądź za daleko i nigdy nie dojdziemy do ładu.

Przygotujmy osobny stoliczek dla dzieci. Musi być nieopodal rodziców, których też warto zgromadzić w jednym sektorze. W miarę możliwości najbliżej pociech.

Oznaczenia mogą być na karteczkach obok nakrycia, na serwetkach, bądź bardziej fikuśnie- na papierkach cukierków ułożonych obok talerzyka.

 

Rozplanowanie nakryć często wspominane jest jako największa zmora narzeczonych. W tej skomplikowanej strategicznej grze może pomóc konsultant ślubny bądź zaufana osoba z rodziny, która tak jak my będzie kierowała się przede wszystkim komfortem gości. Powodzenia!

 

 

Aleksandra Daniszewska 

 

 

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim:
Adres e-mail znajomego:
Wyślij
sss

Twój nick:

Treść komentarza:

Opublikuj
sss
Czytaj inne ślubne tematy z działu: Ślub i wesele
Jak to się robi na świecie, czyli śluby w innych kulturach

Jak to się robi na świecie, czyli śluby w innych kulturach

Robot w roli księdza, Panna Młoda jako sponsorka całego przedsięwzięcia weselnego i kontrakt małżeński sporządzony za porozumieniem stron. Wszystko to brzmi...
Czytaj więcej
Zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie

Dawniej kobiety przyjmowały nazwiska mężów bez namysłu. Tylko gwiazdy pozostawały przy panieńskim, a feministki tworzyły dwuczłonowe dziwolągi. Dzisiejsze kobiety, nie czują...
Czytaj więcej
Co zamiast wesela?

Co zamiast wesela?

Niektóre Pary Młode nie chcą dochować tradycji i po ślubie bawić się do samego na weselu. Przyczyny są różne: brak funduszy,...
Czytaj więcej
Panna Młoda z brzuszkiem

Panna Młoda z brzuszkiem

Niezależnie czy sytuacją rządzi przypadek, czy też jest to świadomie podjęta decyzja, ciężarna Panna Młoda nikogo już nie szokuje i raczej...
Czytaj więcej
Ubezpieczenie ślubne

Ubezpieczenie ślubne

Narzeczeni planujący swój ślub mają na głowie mnóstwo spraw: organizacja ceremonii, menu, stroje... Koszty zorganizowania takiego wydarzenia sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych....
Czytaj więcej
Copyright 2007-2021 - SuperSluby.pl